SON TV

ÖSO Komutanı: Bu savaş bitmez

ÖSO Komutanı Albay Riyad El Esad, El Kaide'nin para aldığı kişilerin talimatıyla hareket ettiğini belirterek, 'El Kaide devrimimizi çaldı' dedi.

ÖSO Komutanı: Bu savaş bitmez

Özgür Suriye Ordusu’nu kuran isimlerden Albay Riyad El Esad, ülkesinde süren iç savaşın bu kadar uzun sürmesinin sorumlularından birinin El Kaide olduğunu öne sürdü. El Kaide gibi dışarıdan gelen bazı grupların kendilerine para veren kişilerin istekleri doğrultusunda hareket ettiğini öne süren Albay Riyad El Esad, “El Kaide devrimimizi çaldı” dedi.

Ülkesindeki iç savaşın savaş tüccarlarının kar alanına dönüştüğünü de ifade eden Albay Riyad El Esad, “Silah tüccarları Suriye’de pazar kurdu. Bir mermi 4 dolar. Bu savaş bitmez” sözleri ile ülkesinin içinde bulunduğu durumu özetledi.

BOMBALI SALDIRIDA BACAĞINI KAYBETTİ

BAAS rejimine karşı Suriye ordusundan ayrılarak Özgür Suriye Ordusunu kuran askerlerden Albay Riyad El Esad uğradığı bombalı suikasttan sonra ilk kez STAR’a konuştu.

TÜRKİYE’DE TEDAVİ EDİLİYOR

Mart ayında bombalı suikast sonucu bacağını kaybeden ve hakkında sürekli ‘öldürüldü’ iddiaları ortaya atılan Esad Türkiye’deki tedavisinin ardından yeniden sağlığına kavuştu ancak sağ bacağını diz kapağı üzerinden kaybetti. Şimdi protez bacakla yaşamına devam eden Albay Riyad olası bir suikast girişimine karşı oldukça sıkı bir şekilde korunuyor. İşte Albay Riyad’ın çarpıcı açıklamaları:

ÖNCE PARA SONRA TALİMAT

Zafere yaklaşmıştık. Bunu gören uluslararası güçler dışarıdan müdahale ederek Esad’a ciddi yardım ettiler. Devrimin başarısızlığı için yoğun çaba sarf ettiler. Bir yandan siyasi arenada oynanan oyunlar ve bunun için yapılan yüklü ödemeler, öte yandan dışarıdan getirilen ve burada devşirilen karanlık gruplar oluşturuldu.”

‘EL KAİDE DEVRİMİMİZİ ÇALDI’

“Bu süreçte bu gruplara önce para geldi sonrasında ise talimatlar. Bu şekilde gruplar parçalandı. Çünkü parayı alan talimatı da almak zorunda. Bu şekilde devrimi satanlar oldu. Devrimin bu kadar uzamasının nedeni budur. El Kaide, PYD’den çok bizimle çatıştı. Devrimi çalanlardan birisi de El Kaide.”

‘İÇİMİZDE KÖSTEBEKLER VAR’

Bana yönelik bombalı suikastın sorumlularını araştırıyoruz. Arabanın altına bomba yerleştirilmişti. İçimizde rejime bilgi sızdıranlar var. Suriye’de bana suikast düzenlenmeden 9 saat önce Suriye Ulusal Konseyinde üst düzey bir zat benim bombalı suikastla öldürüldüğümü söylüyor. Bu çok önemli bir şey. Bunca mazlumun kanı akarken başka hesaplar yapanlar hiç bir zaman affedilmeyecekler.

‘SAVAŞI İRAN KOORDİNE EDİYOR’

İran ve Hizbullah ise ilk günden beri Esed’in yanında. Savaşın koordinasyonu bizzat İranlı komutanlar tarafından yapılıyor. Bir çok bölgede kazandığımız yerleri İran geri aldı. Binlerce paralı keskin nişancı direnişe karşı savaşıyor. Suriye uluslararası güçlerin oyun alanına dönüştü.

‘BİR MERMİ 4 DOLAR, BU SAVAŞ BİTMEZ’

Suriye’de silah ticareti yapanlar kaosu derinleştiriyor. Çatışma ortamını ve muhalif grupları birbirine kırdırmaya çalışıyor. Silah tüccarlarının tek derdi para kazanmak. Bazı devletler bazı gruplar üzerinden büyük bir silah ticareti yaptırıyor. Merminin tanesi 4 dolardan satılıyor. Hedef özgürlük değil tek amaç para. Ülke büyük bir kaosa sürükleniyor. Bu savaş bitmez. Ülkesinin özgürlüğü için canlarını mallarını feda eden on binlerce Suriyeli silah tüccarlarının kirli ticaretine kurban edildi.

KİMYASAL SİLAH İDDİASI

El Kaide ile PYD’nin başından beri rejime çalıştığını belirten Albay Riyad, “İkisinin yaptığı tek şey direnişe karşı savaşmak ve rejimin işini kolaylaştıran işler yapmak. ÖSO’nun elinde kimyasal olduğu iddialar çok komik şeyler. Kimyasal barındırmak taşımak kontrol etmek için özel bir sistem ve ekipman gerektirir. Biz ABD’nin samimi olmadığını biliyoruz. Amerika, İsrail ve İran’ın menfaatleri rejimin kalmasını gerektiriyor. İran ve ABD Esad rejiminin devamı için anlaştı” dedi.

‘SURİYE’DEKİ GERÇEĞİ SADECE ERDOĞAN GÖRDÜ’

ABD’DEN hiç bir zaman umutlu olmadıklarını belirten Riyad El Esad, “Türkiye samimi bir şekilde mazlum Suriye halkına sahip çıktı. Başbakan Erdoğan bir tek Suriye halkının değil, Filistin, Somali halkının da ve daha nice mazlum halkın yanında olmuştur. Uluslararası camia Suriye’nin geleceğine karanlık perde açtı. Suriye halkını derin bir kaosa ittiler. Esad gitmezse kaos derinleşecek. Irak’tan daha kronik bir ateş çukurunda can çekişecek” dedi.

ETİKETLER: