SON TV

Anne Garipoğlu’ndan zorunlu katiplik

'Suçluyu kayırmak'tan 3 yıl hapse mahkûm edilen Cem Garipoğlu'nun annesini, 'zorunlu katiplik' görevini yaparken ilk kez SABAH görüntüledi

Anne Garipoğlu’ndan zorunlu katiplik

Cem Garipoğlu’nun sevgilisi Münevver Karabulut’u öldürmesinin ardından cinayet delili olan kanları temizlediği gerekçesiyle 3 yıllık hapis cezası alan annesi bu cezanın 7 ayını cezaevinde geçirmişti.

SABAH’ın haberine göre; Anne Tülay Makbule Garipoğlu, cezanın kalan kısmını adliye personeline yardım ederek geçirirken ilk kez SABAH tarafından böyle görüntülendi. 121 günlük zorunlu katiplik görevini bitirmek üzere olan Garipoğlu, cezasının tamamlanacağı 7 Temmuz’a kadar da 2 günde bir karakola gidip imza atacak.

Tülay Makbule Garipoğlu, avukatı aracılığıyla cezasının kalan süreyi bir kamu kuruluşunda çalışarak tamamlamak istediğini bildirmişti. Anne Garipoğlu’nun 121 gün boyunca İstanbul Adalet Sarayı’nda çalışmasını uygun buldu. Garipoğlu mesai saatlerinde her sabah 08.00’de adliyeye gelerek imza ile görevine başlıyor.

Memurlardan dahi kimliği gizlenen Garipoğlu, kendisine verilen basit dosya işlerini 4 saat boyunca itinayla yaptıktan sonra öğlen 12.00’de paydos ederek evine gidiyor. Garipoğlu 16 Kasım’da adliyedeki görevini tamamlamasının ardından 7 Temmuz 2014 tarihine kadar da 2 günde bir karakola giderek imza atmaya devam edecek.

HAYYAM HÂLÂ KAYIP

Tülay Makbule Garipoğlu gibi “suçluyu kayırmak”tan 3 yıl ceza alan ve bu cezası da Yargıtay’ca onaylanan Hayyam Garipoğlu ise kararın ardından avukatı aracılığıyla cezasının bir süreliğine ötelenmesini istedi. Ancak bu isteği kabul edilmemesinin ardından ortadan kaybolan Hayyam Garipoğlu hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

AMAÇ TECRİDİ ÖNLEMEK

Kamu yararına çalışma cezasıyla iyi halli hükümlüler şartlı tahliyelerine bir yıl veya daha az bir süre kala toplumla ve ailesiyle bütünleşmesini sağlamak amacıyla, ceza infaz kurumundan salıveriliyor. Mesai günlerinde her gün 4 saat kamu kurum ve kuruluşlarında, ücretsiz çalışarak geçiriyor. Böylece kişi tecrit edilmenin olumsuz etkilerinden korunuyor.

ETİKETLER: