SON TV

Not şantajıyla cinsel ilişki!

Hakkâri Üniversitesi’nde düşük not vermekle tehdit ettikleri kız öğrencileri cinsel ilişkiye zorlayan çete operasyonla yakalandı.

Not şantajıyla cinsel ilişki!

Hakkâri Emniyeti, Hakkari Üniversitesi’nde çalışan öğretim görevlileri ile idari personelin de aralarında olduğu bazı kişilerin, kız öğrencileri notla tehdit ederek cinsel ilişkiye zorladıkları ihbarı üzerine harekete geçti.

Milliyet’ten Sertaç Koç’un haberine göre; polis, Hakkâri Cumhuriyet Savcılığı’nın koordinesinde mayıs ayında başlatılan soruşturma kapsamında şüphelilere yönelik yaklaşık 6 ay boyunca teknik ve fiziki takip gerçekleştirdi. Soruşturmasını tamamlayan polis önceki gün operasyon için düğmeye bastı.

OKULDAN ATMAKLA TEHDİT ETTİLER

Operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında öğretim görevlileri İ.Y., H.Y., R.Y., Ö.G. ile bir daire başkanı ve bazı öğrencilerin de bulunduğu öğrenilirken bir şüphelinin de arandığı belirtildi. Şüphelilerin belirledikleri kız öğrencileri düşük not vermekle tehdit ederek kendileriyle cinsel ilişkiye girmeye zorladıkları ve kendilerine karşı koyanları da okulda barındırmamakla tehdit ettikleri iddia edildi. Şüphelilerin mağdur ettikleri kız öğrencilere, çevrelerindeki diğer kız arkadaşlarının da kendileriyle cinsel ilişkiye girmelerini sağlamaları konusunda baskı kurdukları öne sürüldü.

MAĞDUR ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR

Şüphelilerin, kendileri ile ilişkiye geçen öğrencilere maddi menfaat karşılığında geçer not verdikleri ve ayrıca kız öğrencileri, üniversite dışında çevrelerindeki diğer kişilerle de cinsel ilişkiye girmeye zorladıkları iddia edildi. Bu yolla 20’ye yakın kız öğrencinin mağdur edildiği belirtilirken, operasyonun ardından emniyete başvuran öğrenci sayısının arttığı da ifade edildi.

Şüphelilerin, düşük not vermekle tehdit ettikleri kız öğrencilerle cinsel ilişki kurmak için şehir merkezinde bir daire kiraladıkları ve dairenin masraflarının da ortak karşılandığı kaydedildi.

CİNSEL SALDIRI VE CİNSEL İSTİSMAR

Emniyette sorguları süren şüphelilerin buradaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Şüphelilerin “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak”, “cinsel saldırı ve istismar”, “rüşvet”, “fuhuş” suçlamalarıyla sorgulandıkları öğrenildi.

15 GÖZALTI

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla düzenlenen operasyonda, aralarında Hakkari Üniversitesinde görevli öğretim elemanları ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, önceki gün kent merkezindeki bazı adreslere operasyon düzenledi.

Operasyonda, aralarında üniversite öğrencileri ile Hakkari Üniversitesinde görevli öğretim elemanlarının da bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Yetkililer, zanlıların, emniyetteki işlemlerin ardından pazartesi günü adliyeye sevk edileceğini ve konuyla ilgili detaylı açıklamanın yarın yapılacağını belirtti.

ETİKETLER: