SON TV

Münevver Karabulut davasında şok gelişme

Münevver Karabulut cinayetinde 'Aile şiddetin erken uyarı işaretlerini görmedi' diyen mahkeme anne babayı suçlu buldu.

Münevver Karabulut davasında şok gelişme

Münevver Karabulut cinayetinde Garipoğlu Ailesi’nin ödemesine hükmedilen 1 milyon 250 bin liralık tazminatın gerekçesi belli oldu. Mahkeme, Cem Garipoğlu’nun bilgisayarına genç kızı ‘Zeytinburnu sürtüğü’ olarak kaydetmesini örnek göstererek, “Kimse şiddeti öğrenmiş olarak doğmaz. Aile, erken uyarı işaretlerini dikkate almamış” diyerek anne ve babayı suçladı.

Mahkeme 12 sayfalık gerekçeli kararda anne Tülay Makbule ile baba Mehmet Nida Garipoğlu’nu ‘aile görevlerini yerine getirmemekle’ suçladı.

‘HİÇBİR BİREY ŞİDDETİ ÖĞRENMİŞ HALDE DOĞMAZ’

Habertürk’ün haberine göre, gerekçeli kararda anne Tülay Garipoğlu’nun “17 yaşındaki bir çocuğun, yaşının verdiği cahillikle bir suç işlediği” beyanına karşılık şöyle denildi: “Cem Garipoğlu’nun Münevver Karabulut’un cep telefonunda başka bir erkek arkadaşının mesajlarını görmesi ile bir anda kişiliği değişime uğrayarak bilinçli bir soğukkanlıkla böylesine hunharca bir cinayet işleyecek hale geldiğini söylemek zorlama bir iddia olacaktır. Hiçbir birey şiddeti öğrenmiş olarak doğmaz, çocuğun şekillenmesinde öncelikli aile ortamı ve çevresel faktörlerdir.”

‘ŞİDDETİN ERKEN UYARI İŞARETLERİNİ DİKKATE ALMADILAR’

Gerekçeli kararda şu ifadelere yer verildi: “Cem Garipoğlu’nun bilgisayarında Münevver Karabulut’a ait bilgileri ‘Zeytinburnu sürtüğü’ olarak kayıt etmesi gibi şiddetin erken uyarı işaretlerini dikkate almadıkları, çocuklarının kişiliğindeki değişim ve dönüşümü iyi takip edip yapıcı yönlendirme ve gözetim görevlerini yerine getirerek tolere edebilecekken bu görevlerini ihmal ettikleri anlaşılmıştır.”

“Cem Garipoğlu’nun anne ve babasının iyi yetiştirdiklerini düşündükleri çocuklarının bu aşamaya neden ve nasıl geldiği konusunda bir özeleştiri veya sorgulama yapmadan, cinayeti, önlem alamayacakları, akıllarının ucundan dahi geçirmedikleri, 17 yaşındaki bir çocuğun cahilliği olarak tanımlamaları da bunun bir göstergesidir.”

‘ÇOCUKLARIMA DÜŞKÜN BİR ANNEYİM’

Gerekçeli kararda yer alan ve hakimin atıfta bulunduğu anne Tülay Makbule Garipoğlu’nun ifadesi şöyle: “Çocuklarıma düşkün bir anneyim. Dört çocuk annesiyim ve 25 yıllık evliliğimden edindiğim birikimim de 4 çocuğumun da hakkı var. Bu olayda hiç hak etmedikleri halde diğer üç çocuğum fazlasıyla mağdur oldu. Tabi ki her suçun bir cezası var ancak 17 yaşındaki bir çocuğun yaşının verdiği cahillikle işlediği bir suçun adaletin yazdığı ölçüde olması gerekiyor.”