SON TV

Diyabete karşı mucize hap!

ABD'de diyabete ve obezliğe etki eden harika bir ilaç buldu.

Diyabete karşı mucize hap!

ABD’li uzmanlar MK2 adlı kimyasalla, diyabette kullanılan metformini birleştirip yeni bir hap buldu. Diyabet ve obezliği engelleyen hap kalbe de zarar vermiyor.

Uzmanlar yeni geliştirilen MK2 adlı bir kimyasalla, diyabet hastalarında kullanılan metforminin birleştirilmesinden oluşan yeni bir hapın, obez gibi diyabet tehlikesi olanlarda kullanılınca, hastalığı tamamen engelleyebileceğini düşünüyor. Üretilecek “süper hap”ın vücuttaki ensülin ve glikoz seviyesini 2 kat daha iyi kontrol edeceğini söyleyen uzmanlar, farelerde yapılan deneylerde MK-2 enzimini etkisiz hale getiren MK2’nin kolesterolü düşürürken, şimdiki tedavilerin aksine kalbe hiç hasar vermediğinin ortaya çıktığını söyledi.

SON DERECE ETKİLİ

New York’taki Colombia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Doktor Ira Tabas, “MK2’nin uyumu, son derece etkili bir ilacın ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Potansiyel olarak şu anda Tip 2 Diyabet’e karşı kullanılan ilaçlardan en iyisi metformin. Bu yüzden de metforminle MK2’nin birleştirilmesi çok mantıklı” dedi. Ancak tek başına metforminin yetersiz geldiğini ve ilave ilaçlar kullanmak zorunda kaldıklarını söyleyen Tabas, “Eğer obez ve diyabet bir fareye metformin verirsek, ortalama bir iyileşme görürüz. MK-2 enzimini etkisiz hale getiren bir ilaç verirsek de aynı sonuca ulaşırız. Ancak ikisini bir arada verirsek, olumlu gelişme katlanıyor” dedi. Cell Metabolism adlı dergide yayınlanan araştırma ise yeni geliştirilecek hapın aynı zamanda, diyabet başlangıcındaki hastaları da iyileştirebileceğini gösterdi.