SON TV

Gazetecilere Galatasaray şoku

Galatasaray, kulübün borcunu ve zararlarını köşesine taşıyarak eleştirel bir yazı kaleme alan gazeteci Serdar Ali Çelikler hakkında suçduyurusunda bulundu.

Gazetecilere Galatasaray şoku

Galatasaray Spor Kulübü, kulubün SPK’ya yaptığı bedelli sermaye artışını köşesine taşıyarak yatırımcıları uyaran gazeteci hakkında suçduyurusunda bulundu.

Galatasaray A.Ş., hissesini borsadan alacak yatırımcıları kulübün zararı ve borcu konusunda uyaran gazeteci Serdar Ali Çelikler’i, “Piyasa dolandırıcılığı” ile suçladı.

YATIRIMCILARI UYARDI DAVAYLA KARŞILAŞTI

Gazetecilik görevini yaparak Galatasaray hissesi alacak yatırımcıları uyaran Çelikler, 16 Kasım 2013 tarihinde yazdığı, “Galatasaray Adası’nda petrol çıkar mı?” başlıklı yazıda, kulübün içinde bulunduğu mali yapıyı ele almıştı. Kulübün borcunun 522 milyon, yıllık zararının da 129 milyon TL olduğunu, bedelli sermaye artışı için de ihtiyaç duyulan 663 milyon TL’ye de sahip olmadığını köşesine taşıyarak yatırımcıları uyarmıştı.

Bu yazı üzerine Galatasaray A.Ş., yatırımcıları uyaran Habertürk yazarı Serdar Ali Çelikler ve sitenin Genel Yayın Yönetmeni olan eşi Gülin Çelikler’i, “Rakip takım taraftarları ve yatırımcıları örgütleyerek kendisine karşı toplu harekette bulunmakla” suçlayıp haklarında suçduyurusunda bulundu.

SPK BAŞVURUSUNU HATIRLATTI

Galatasaray’ın borcunun 522 milyon TL, yıllık zararının 129 milyon TL olduğunu yazan Çelikler, Galatasaray’ın SPK’ya yaptığı bedelli sermaye artırımı başvurusunu hatırlatıp, “Galatasaray, bir bedelli sermaye artırımı daha yapacaksa 350 milyon TL’lik hisse alıp, artırım için de ayrıca 313 milyon TL’lik para koymak zorunda. Toplamda 663 milyon TL parayı koyamazsa artırım yapamaz. Bu para da kulüpte yok” demişti.

YATIRIMCILARI ALEYHİMİZE ÖRGÜTLÜYOR

Bu yazıdan rahatsız olan Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (Galatasaraya A.Ş.), durum tespiti yapan gazeteci ve eşi hakkında savcılığa başvurdu. Savcılığa suçduyurusunda bulunan Galatasaray A.Ş., yazının sahibi Serdar Ali Çelikler’in kendileri aleyhine çok sayıda yazı kaleme aldığı hatırlattı. Çelikler’in bu yazılarda yatırımcılarını yanlış yönlendirdiğini öne süren Galatasaray A.Ş., “Rakip takım taraftarlarını bizim ve Galatasaray Spor Kulübü aleyhine örgütleyerek toplu beyanlarda bulunmalarına neden olmuştur” iddiasında bulundu.

KARALAMA KAMPANYASI İDDİASI

Suçduyurusu dilekçesinde, Serdar Ali Çelikler’in haberden çok bir karalama kampanyası yaptığına dair kanaate sahip olduklarını belirten Galatasaray A.Ş., “Sözkonusu haberde yer alan şirket yatırımcılarına yönelik yanlış ve yanıltıcı, gerçeğe uygun olmayan beyanların; gerek bizim gerekse Galatasaray Spor Kulübü aleyhine yönelik olarak gerçekleştirilmiş bir karalama kampanyası olmasının yanı sıra; tabi olduğumuz SPK Kanunu kapsamında ‘piyasa dolandırıcılığı suçu’ niteliğindedir” ifadelerine yerverdi.

‘YATIRIMCILAR YANLIŞ ETKİLENİYOR’

Gazeteci Çelikler’in suça konu yazısında, “Kimse bedelli sermaye artırımından umut beklemesin” şeklinde gerçeğe uygun olmayan bir cümle kurduğunu savunan Galatasaray A.Ş., “Bu beyan, yatırımcıları yanlış yönlendiren ve yanıltıcı nitelikte bir beyandır” denildi.

PİYASA DOLANDIRICILIĞI

Bu beyanların SPK Kanunu 107. maddesine aykırı olduğunu öne süren Galatasaray A.Ş., “Bu beyanların, SPK 107. maddesince düzenlenen ‘piyasa dolandırıcılığı suçu’ kapsamında olduğu aşikardır. SPK nezdinde yapacağımız işlemler yanıltıcı haberlerle itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır” denildi.

2 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Galatasaray A.Ş., Serdar Ali Çelikler ve haberturk.com’un Genel Yayın Yönetmeni olan eşi Gülin Çelikler’in dilekçelerine konu yazı nedeni ile ‘piyasa dolandırıcılığı’ suçundan soruşturularak haklarında dava açılmasını istedi.
SPK Kanunu 107/2 maddesine göre soruşturulacak olan Çelikler çifti aleyhine dava açılırsa, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası istemiyle yargılanmaları talep edilecek.

ETİKETLER: