SON TV

135 kilo kadın anne oldu

Hamileliğin ardından 135 kiloya ulaşan anne 3,5 kilogram ağırlığında erkek bebek dünyaya getirdi.

135 kilo kadın anne oldu
  • Yaşam
  • 27 Aralık 2013 17:50

Hamileliğinin ardından 135 kilograma ulaşan obezite hastası kadın, 1,5 saatlik ameliyatla 3,5 kilogram ağırlığında erkek bebek dünyaya getirdi.

Doktorlar tarafından Bolu’da doğum yapmasının riskli olduğu, daha donanımlı hastaneye sevk edilmesi gerektiğinin söylenmesine rağmen, 41 yaşındaki Nagihan Şafak, kentteki özel hastanede sezaryenle doğum yaptı.

Yaklaşık 1,5 saat süren operasyonun ardından Şafak’ın 3,5 kilogram ağırlığında erkek bebeği oldu. Şafak çifti, üçüncü çocuklarının adını Emirhan koydu.

RİSKLİ GEBELİK GEÇİRDİ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Emre Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanın doğum öncesinde kilolu olduğunu belirterek, riskli gebelik dönemi geçirdiğini anlattı.

“Ailemize doğumun Ankara ve İstanbul’da yapılması gerektiği belirtilmiş” diyen Uysal, şunları kaydetti:

“Hastamızın sosyal durumları buna müsait olmadığı için geldiler ve bizden yardım talep ettiler. Biz de elimizden gelen yardımı göstermiş olduk. Gebelik öncesinde, esnasında ve sonrasında oluşan riskler var. Gebelik sırasında olanlar kiloya bağlı gebelik kayıpları, annede şeker hastalığının çıkması, ‘gebelik tansiyonu’ denilen durum, ani bebek ölümleri, bunlar hep karşılaşılabilecek problemlerdi. Doğum sonrasında ise yara enfeksiyonları, akciğer problemleri, anesteziye bağlı oluşabilen uyanmama problemleri, bunların hepsi beklediğimiz komplikasyonlardı. Çok şükür, hastamızda hiçbiri gerçekleşmedi. Gayet başarılı bir doğum gerçekleşti.”

ETİKETLER: