SON TV

İşte Mars’ın bir başka yüzü!

Hala yaşanılanilir olup olmadığı tartışılan Mars için yepyeni bir görüntü daha yayınlandı.

İşte Mars’ın bir başka yüzü!

Hala yaşanılanilir olup olmadığı tartışılan Mars için yepyeni bir görüntü daha yayınlandı.

İLGİNÇ ŞEKİLLER KEŞFEDİLDİ

Yaşama elverişli olup olmadığı hâlâ araştırılan kızıl gezegen Mars’ın yüzeyinde birbirinden ilginç şekiller ve desenler keşfedildi.

MATTEO IANNEO

İtalyan araştırmacı Matteo Ianneo, Google Earth programı yardımıyla Mars’ın yüzeyinde bulduğu şekilleri kamuoyuyla paylaştı. Bulgularını “Mars’tan Mesajlar” adlı 172 sayfalık bir kitap haline getiren Ianneo, Mars’ta insan yüzleri ve profilleri, hayvanlar, kent planları, hatta bir de kale çizimi olduğunu belirterek, çektiği fotoğrafları koordinatlarıyla birlikte yayımladı.

İLK SAPTAMA 2009 EYLÜL

Mars hakkında yaptığı çalışmalarla ünlenen İtalyan araştırmacı, kızıl gezegen yüzeyindeki ilk saptamayı eylül 2009’da yaptığını ifade etti. Bunun bir insan yüzü olduğunu kaydeden Ianneo, “Gandhi’nin yüzü olduğunu söyleyebilirim. Bu benim için çok önemliydi, çünkü bir başlangıçtı. Daha sonra çok sayıda yüz ve şekil buldum. İlk bulduğum yüzün bütün ayrıntıları vardı: Kirpikler, kaşlar, ağız, burun, hatta omuz” diye konuştu.

Ianneo, tespit ettiği görüntülerin kendi benzetmesi olabileceği gibi, daha önce yaşayan başka canlıların bıraktığı şekiller olabileceğini de belirtti.

ETİKETLER: