SON TV

‘Kırmızılı Kadın’a takipsizlik

Gezi olaylarında kırmızı elbisesiyle sembol haline gelen Ceyda Sungur hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

‘Kırmızılı Kadın’a takipsizlik

Taksim Gezi Parkı olaylarında üzerindeki kırmızı elbise ve çantasıyla sembol haline gelen ‘kırmızılı kadın’ olarak bilinen Ceyda Sungur hakkında yürütülen soruşturma sonuçlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından verilen takipsizlik kararında 31 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Taksim Gezi Parkı Yayalaştırma Projesi’ni protesto amacıyla Taksim Meydanı ve civarında başlayan olaylar sırasında İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin olaylar sırasında yaralanacak şahıslara yardım amacıyla bir liste hazırladıkları ve bu listeyi fakülte dekanlığına teslim ettiklerine yer verildi. Bu nedenle şüpheliler hakkında atılı suçtan işlem yapıldığı belirtilen takipsizlik kararında listenin fiiliyata geçirilmediği sadece talep olarak kaldığı, bu nedenle suçun unsurlarının oluşmadığı ifade edildi.

Savcılık, soruşturma kapsamında Ceyda Sungur’un da bulunduğu 5 şüpheli hakkında “halkı kanuna uymamaya tahrik” suçundan takipsizlik kararı verilmesine hükmetti.