SON TV

Kedisi ısırınca elleri çürüdü!

ABD'de yaşanan bu olay herkesi şoke etti. Kedisi tarafından ısırılan adamın inanılmaz hastalığı ve kurtuluşu dünya basınında!

Kedisi ısırınca elleri çürüdü!

ABD’de yaşanan bu olay herkesi şoke etti. Kedisi tarafından ısırılan adamın inanılmaz hastalığı ve kurtuluşu dünya basınında!

BUBONİK VEBA KAPTI

ABD’nin Oregon eyaletinde bir adamı kedisi ısırınca Bubonik veba türüne yakalandı. Elleri ve ayakları kararan adam mucizevi bir şekilde hayata döndü.

ELLERİ VE AYAKLARI ÇÜRÜDÜ

ABD’nin Oregon eyaletinde Paul Steve Gaylord adlı adam, kedi ısırığından veba kaptı. Bubonik veba (hıyarcıklı veba) adı verilen hastalığa yakalanan 61 yaşındaki adamın elleri ve ayakları çürüdü, simsiyah kesildi.

Hayvanlara özgü veba hastalığını kedi ısırığından kapan Amerikalı adam ısırıktan sonra tam 27 gün komada kaldı.

Daha sonra hayati organları bir bir çökmeye başlayan adamın elleri ve ayakları da karardı. Akciğerleri çöken ve kalbi duran adam, yoğun tedaviler sonucunda ölümün kıyısından hayata döndü. Uzun süre tedavi gören Gaylord’un hayati tehlikeyi atlattığı ifade ediliyor.

BUBONİK VEBA NEDİR?

‘Hıyarcıklı veba’ (‘bubonik veba’) veba hastalığının en yaygın biçimidir. Hastalığa Yersinia pestis adı verilen enterobakteri neden olur. Bakteri vücuda girdikten sonra 3 ila 8 gün içinde etkisini gösterir. Belirtileri, yüksek ateş, üşüme duygusu, başağrısı, ishal ve bubo adı verilen, lenf bezi şişmeleridir. Deri altında ve iç organlarda kanama başladığı zaman da, akan kanın birikmesi sonucu ciltte siyah lekeler oluşur.

Geçmişte belirli dönemlerde bu hastalığın büyük salgınları yaşanmıştır. 14. yüzyılda kara ölüm olarak kayıtlara geçen salgının, hıyarcıklı veba olduğu sanılmaktadır

ETİKETLER: