SON TV

Mehmet Akif Hamzaçebi’ye ‘yolsuzluk’ suçlaması

Savoy Projesi'nin müteahhiti Canfer Deliismail,CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi hakkında 'yolsuzluk, rüşvet' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Mehmet Akif Hamzaçebi’ye ‘yolsuzluk’ suçlaması

SABAH’ın haberi; İstanbul’da, Beşiktaş Ulus’ta, Savoy Projesi’nin müteahhiti Canfer Deliismail, 9 Ocak’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi ve CHP’li Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal hakkında ‘yolsuzluk, rüşvet’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Deliismail, suç duyurusunda, CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’nin İstinyepark’tan 1 daire aldığı gün, Beşiktaş Belediyesi eski işçisi olan Cem Bilge’nin de Hamzaçebi’yle aynı bloktan, aynı yevmiye numarası ve aynı vekaletle 2 ayrı daire aldığına dikkat çekti. 3’ü İstinyepark’ta olmak üzere 9 tapuya sahip Cem Bilge’nin, Başkan İsmail Ünal’ın gizli kasası olduğunu savundu.

RÜŞVETİN PEŞİNE DÜŞTÜ

Akıl almaz rüşvet ve yolsuzluk iddialarını gündeme getiren olaylar zinciri, İstanbul’da emlak fiyatlarının en yüksek olduğu Beşiktaş Ulus bölgesindeki 100 dönüm üzerine inşa edilen 304 dairelik “Savoy Ulus” projesindeki anlaşmazlık sonrası başladı. Projenin sahibi Çarmıklı-Saruhan ortaklığı, yüklenici firma Bahadır İnşaat’ın sözleşmesini feshetti. Bahadır İnşaat’ın yönetim kurulu üyesi ve Genel Koordinatörü Canfer Deliismail’in 5 milyon liralık teminat mektubu bir gecede nakte çevrildi. Karşılıklı davalar açıldı. Sözleşmenin feshedilmesinin nedeninin kaçak katlara onay vermemesi olduğunu söyleyen Deliismail, kendi deyimiyle Beşiktaş’ta dönen ‘rüşvet çarkını ve kirli ilişkileri’ ortaya çıkarmak için araştırmaya başladı.

8315’İN SIRRI

Araştırmaları sonucunda da akıl almaz bilgilere ulaştı. Deliismail’in savcılığa yaptığı suç duyurusuna göre; Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, İstanbul Sarıyer ilçesinin önemli cazibe merkezlerinden İstinyepark Evleri A Blok’ta 28 Nisan 2009’da bugünkü değeri 6 milyon TL’ye rezidans satın aldı. Beşiktaş Belediyesi eski işçisi olan Cem Bilge ise yine A Blok’ta 16 Haziran 2009’da biri dubleks olmak üzere 2 rezidans satın aldı. Ayrıca İstinyepark alışveriş merkezinde 2 de işyeri açtı. Ünal’ın üyesi olduğu siyasi parti CHP’nin Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi de eski belediye işçisi Cem Bilge ile beraber yine 16 Haziran 2009’da yine A Blok’ta yine Bilge’nin yevmiye numarası olan ‘8315’ ile bir rezidans aldı. Aynı yevmiye numarası 8315, işlemin aynı vekalet ile aynı kişi tarafından yapıldığını gösteriyordu. Bilge 6 gün sonra İstinyepark’tan bir daire daha satın aldı.

“MALLARIN TÜMÜ İSMAİL ÜNAL’IN”

İşadamı Canfer Deliismail, suç duyurusu dilekçesinde, “İsmail Ünal 2004’te Beşiktaş Belediye Başkanı seçilince Cem Bilge’yi Beşiktaş Belediyesi yan kuruluşu Beltaş A.Ş’ye 5 bin 774 lira maaşla işçi olarak almıştır. Cem Bilge 2004’den 2007’ye kadar burada işçi olarak çalışmıştır. Cem Bilge 2007’den sonra çalışmıyor gözükmektedir. Hayatın normal akışına aykırı olarak toplam 9 konut ve arsa satın almıştır. İstinyepark’ta 2 adet de restoran açmıştır. Uğur Büyükbalkan da Başkan Yardımcılığı ve İhale ve Encümen Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. O da hayatın normal akışına aykırı olarak toplam 9 adet konut, çiftlik, işyeri tapusuna sahiptir. Mustafa Gündüz de emekli subaydır ve Ünal’ın özel kalem müdürüdür. Oğlu Alper Gündüz’le beraber İstanbul’un en pahalı semtleri Beyoğlu, Etiler ve Şişli’de arsa, konut ve binalar satın almıştır. Şüpheliler İsmail Ünal’ın başında olduğu rüşvet ve yolsuzluk organizasyonu üyesidir. Edinmiş oldukları mal varlıklarının tamamı İsmail Ünal’a aittir. Tüm bu gayrimenkullerin kamu gücünü kullanarak organize bir şekilde hareket etmek suretiyle haksız elde edilmiş kazançlar olduğuna inanmaktayım. Şüpheliler hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmalıdır” dedi.

VEKALETİN SAHİBİ BORDROLU ÇALIŞAN

Suç duyurusunda bulunan müteahhit Canfer Deliismail, suç duyurusunu ekli dosyalarla savcılığa sundu. O belgeler arasında biri Hamzaçebi’ye, diğeri de eski belediye işçisi Cem Bilge’ye ait daire tapusu bulunuyor. Ancak iki daire de 8315 vekalet numarasıyla alınmış. Yani milyon dolarlık lüks daireler, belediyenin eski bordrolu çalışanı Cem Bilge’nin vekaleti üzerine kayıtlı.

HAMZAÇEBİ’NİN TAPUSU

Kaynak: SABAH