SON TV

Gülen’den müritlere: Erdoğan’a 3 yıldır beddua ediyorsunuz ölmüyor

Fethullah Gülen'in, müritlerine Başbakan Erdoğan'ın ölümü için beddua talimatı verdiği, tutmayınca da, '3 yıldır beddua ediyorsunuz ölmüyor' dediği iddia edildi

Gülen’den müritlere: Erdoğan’a 3 yıldır beddua ediyorsunuz ölmüyor

Sabah Gazetesi bugünkü sayısında, Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz salı günü grup toplantısında “Ameliyatımızı bile gündem konusu yapıp ‘beddualarınız tutmuyor’ diyor” sözleri ile Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, “Uzun adam için beddua ediyorlar ama ölmüyor” sözlerinin arka planını yazdı. Sabah’a göre ‘beddualaranız tutmuyor’ diyen kişi Fethullah Gülen. Gülen, ameliyat sonrası müritlerine talimat vermiş, ‘ölmesi için dua edin’ diye. 3 yıldır süren bu beddualara rağmen Erdoğan ölmeyince de müritlerine kızmış; 3 yıldır beddua ediyorsunuz ölmüyor. Demek ki halisane etmiyorsunuz.

BEDDUA TALİMATI

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önceki gün grup toplantısında dile getirdiği “Ameliyatımızı bile gündem konusu yapıp ‘beddualarınız tutmadı’ diyor” sözlerinin altından Fethullah Gülen’in Erdoğan için verdiği beddua talimatı çıktı. Erdoğan’ın, Gülen’in, yakınındakilere “3 yıldır beddua ediyorsunuz ama ölmüyor. Demek ki halisane etmiyorsunuz, kabul olmuyor” şeklinde sözlerini öğrendiği ve bu yüzden konuşmasında bunu dile getirdiği öğrenildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre geçen ay Erdoğan’a, Gülen’in cemaatin yüksek yargı yapılanmasını dinletilmek üzere kaydedilen talimatların dökümü ulaştı. Talimatlar arasında bir kısım Erdoğan’ın dikkatini çekti.

UZUN ADAM ÖLMÜYOR

Erdoğan’ın, defalarca okuduğu kısımda Gülen kendisinden “Uzun” diye bahsediyor. Gülen, özel ses notunda Erdoğan için, “3 yıldır beddua ediyorsunuz ama ölmüyor. Demek ki, halisane etmiyorsunuz. Bedduanız kabul olmuyor” ifadelerini kullanıyor.

ERDOĞAN ÖNCE İNANMADI

Erdoğan, önce ses kaydı dökümüne inanmadı. Bir süre sonra konunun doğru olduğu farklı kaynaklardan da teyit edildi. Konuyu ilk olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız dile getirdi. Yıldız bir televizyon programında “Eğer mesele dershaneler olsaydı, bazı arkadaşların -önemli kısmını tenzihen söylüyorum- ‘uzun adamın ölümünü üç yıldan beri istiyoruz. Ama hâlâ ölmedi’ denmezdi” diyerek konu ile ilgili ilk bilgileri verdi. Gülen’in talimatları olduğunun kesinleşmesinin ardından bu olayı Başbakan Erdoğan grup toplantısında dile getirdi.

“2 YIL ÖMRÜ KALDI” MANŞETİ

Gülen’in, 3 yıllık beddua talimatının ardından Mart 2012 yılında Taraf gazetesinin Wikileaks’in Stratfor belgelerine dayandırdığı, “Erdoğan’ın 2 yıl ömrü kaldı” manşetinin de bu çerçevede bir mesaj olabileceği değerlendirildi. Başbakanlık kaynaklarının yaptığı değerlendirmelere göre, Erdoğan’ın hastalığı da beddua ile ilişkilendirildi. 2 yıllık ömür biçilmesi bedduanın tutması olarak mesaj verildi. Bu değerlendirmeler çerçevesinde Erdoğan’ın grupta hem bedduayı dile getirdi hem de beddua ile hastalığı ve ömür biçme manşetleri arasındaki bağı, “Ameliyatımızı bile gündem konusu yapıp ‘beddualarınız tutmadı’ diyor” sözleri ile ortaya koyduğu belirtildi.

SABAH’TAKİ HABER İÇİN TIKLAYIN!