SON TV

Savcıdan HSYK Başkanı’na cevap!

HSYK 2'nci Daire Başkanı Nesibe Özer'in CNNTürk'te katıldığı Taha Akyol'un programında yaptığı olay açıklamalara savcıdan cevap!

Savcıdan HSYK Başkanı’na cevap!

HSYK 2’nci Daire Başkanı Nesibe Özer’in CNNTürk’te katıldığı Taha Akyol’un programında yaptığı olay açıklamalara savcıdan cevap!

HSYK YASASI’NI ELEŞTİRDİ

“Bakan özel yetkili bakan haline getirilmekte, HSYK ise bakanlığa bağlı bir genel müdürlük haline getirilmektedir” şeklinde HSYK Yasası’nı eleştiren Özer’e Bursa Cumhuriyet Savcısı Özgür Katip Kaya’dan cevap geldi.

Adalet.org sitesi üzerinden Nesibe Özer’e işte böyle cevap verdi.

İŞTE O CEVAP

“Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu 2’nci Daire Başkanı Nesibe Özer, CNN Türk’te Taha Akyol’un konuğu zevk ve huşu içinde izledik.

Çok sık giyinmişsiniz. Yargı şehitlerin hatırlamanız ve rahmetle andığınız için sizi kutluyorum.

AMA…

Demokratik hukuk devleti için bağımsız ve tarafsız yargı şarttır. Bunun için de HSYK bağımsız, tarafsız olması gerekir.

Ama 17 Aralık 2010 tarihinden sonra yeni HSYK göreve geldiği günden beri tarafsız olmadığınız işlem ve eylemlerinizden anlaşılmaktadır. Kurulun uygulamadan çok yanlışlarınız gördük ve yaşadık.

Adalet için yaptıklarınız kadar yapmadıklarınız da önemlidir. Yeni HSYK, çoğunluğu temsil edebilir. Ama yargının hiçbir zaman 14 000 hâkim ve savcı temsil etmedi. Çünkü, Yeni HSYK, tek bir anlayış hâkimdir. Tek bir renk vardır.

MESLEKİ DURUŞLARINIZ ADİL DEĞİLDİ

Yargıda adalet Sistemi adamına göre işliyor.

İsimsiz ve sahte isimlerle yapılan ihbarlar sonucu yapılan soruşturmalar Birçok yargı mensubunu mağduriyetini görmediniz. Umursamadınız.

Yargıda unvanlı görevlere aynı zihniyeti paylaşanları atamak suretiyle yargıda ayırıma yaptınız. Ataları cemaat desteği ve katılımıyla yaparak kez gruplaşmalara neden oldunuz.

SİYASİLERE HAKSIZLIK YAPMAYIN

Mevcut siyasi iktidar Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısı 12 Eylül 2010 günü yapılan

Anayasa referandumu ile değişmiştir. Siyasilere yönelik tepkiniz siyasilere haksızdır. Siyasiler ayırım yapabilirler ama yargı mensubu asla yapamaz.

Boşuna milletin kafasını bulandırmayın. Gerçeklerin önüne engel olmayın.

Bu güne kadar hiçbir haksızlığa sesinizi çıkartamadınız. Tüm yetkileri sonuna kadar kulandınız.

Şüphelilere tanınan yasal hakları meslektaşlardan esirgediniz.

YENİ HSYK HİÇ MASUM DEĞİLDİR

Yeni HSYK yargıyı iyi idare edemediniz. Yargıdaki dengeleri belli bir anlayış lehine bozdunuz. Kıdem, ehliyet ve liyakatin yerine fişlemeleri esas almanıza anlam veremedik. Ötekilere karşı samimi davranmadınız.

Müfettişlerin İzmir, Ankara, Afyon, İstanbul kimleri parlattıkları kimleri karattıkları ortadır. Bunu vatan ve adalet için yapmadıklarını da biliyoruz.

YAPTIKLARINIZLA SÖYLEDİKLERİNİZ ÇELİŞİYOR

Eğer tüm haksızlıklara karşı aynı adil duruşu sergileseydiniz. Yargı mensupları hiç sizi yalnız bırakmazdı. Bu nedenle bu güzel açıklamalara inanmıyoruz ve ayırım yapmakta fark yaratan Yeni HSYK güvenmiyoruz.

MİSYONUNUZ HATIRLATIYORUZ

Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkelerini esas alarak, yargı hizmetlerinin adil, hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla; hâkim ve savcılarla ilgili iş ve işlemlerin; adalet, tarafsızlık, doğruluk, dürüstlük, tutarlılık, eşitlik, ehliyet ve liyakat ilkeleri çerçevesinde yürütülmesini temin etmektir.

YARGIDA HAKSIZLIKLAR ÇOK, BU SİZİN HİKÂYENİZDİR

Sayın Nesibe Özer’e meslektaşlarımızın değişik tarihlerde gündeme getirdikleri haksızlıklara vereceği cevabınızı merak ediyorum!

Haksızlıklarınız bazılarını yazıyorum:

1-Hâkimlik teminatı yok eden açıkca Kanuna aykırı yönetmelik çıkardınız.

2-Komik gerekçelerle Tolga Onur, Didem Yaylalı ve Nebi Yılgınkaya’ nın mesleğe kabul etmediniz.

3-Kıdem ve liyakat ilkelerine olarak sadece belli bir gruba yakın hakim ve savcıları başsavcı, başsavcı vekili, mahkeme başkanı, yüksek yargıya üye yaptınız. Köşe başlarına kendinize yakın olanları yerleştirdiniz. Ötekileştirdiklerimizi unvanlı görevlerden uzaklaştırdınız.

4-Kurulunuza bağlı çalışan ön yargılı, özel görevli müfettişlerin, muhalif olarak gördüğünüz için ötekileştirilen tarafsız yargı mensuplarına yönelik yaygın haksız uygulamaları hiç itiraz etmediniz. Bu ön yargılı müfettişleri hep korudunuz.

5-Yurt dışı gezilerine ve eğitimlerine gönderilecek hakim-savcı seçimlerinde objektif davranmadınız.

Çoğunlukla size yakın olanları tercih ederek taraflı davrandınız.

6-Kurula öteki ve muhalif kabul edilen hâkim ve savcıların başvurdukları halde meslek içi eğitim ve seminerlere çağırmadınız.

Şimdi Ülkem ve yargı adına soruyorum. Değişik zamanlarda hakim ve savcıların dile getirdiği yukarıda yazılanlar haksızlık değil mi?

Yazınız ve konuşmalarınızla endişelerimizi gideremediniz.

GÜNAYDIN! ÇOK GEÇ KALDINIZ…

Yeni HSYK yargıya faydadan çok zararı oldu. Biz HSYK’ dan seçildikleri günden beri güzel laf değil adil duruşu bekliyorduk.Bu güzel açıklamalarınızı icraatlarınız da göremedik. Daha önceki haksızlıklar karşıda yapmış olsaydınız, o zaman yeni açıklamalarınız çok daha isabetli olurdu. Geç kalınmış açıklamanın hiç önemi yoktur.

Sayın Başkan tüm kararlara yargı yolunun açılmasını 17 Aralık 2010 tarihinden beri savunuyorum. Bir gün bile destek vermediniz.

Adalet Bakanından alınarak HSYK ya bağlanan teftiş kurulunun yeniden Adalet Bakanına bağlı hale getirilmesi geri dönüş değildir. Yargının belli bir anlayışın etkisinden kurtarmak için zorunlu bir düzenlemedir. Yargı mensuplarını fişleyen ve yargıda ayırım yapan müfettişlerden baskı ve tehditlerinden kurtulmak gerekir.

Ön yargılı özel görevli tetikçi müfettişlerin Taraftar olanların çok vahim yanlışlarının üstü kapatılırken, imha edilecek olanların tüm eksiklikleri ve hataları bulunarak, baskı ve tehditle yönlendirdikleri tanık ifadeleriyle adliyelerdeki yandaşlarla çevirdikleri dolapları iyi okuyunuz. Mağdurlarınızı bir gün çağırıp dinlemediniz.

Tarafsız ve tertemiz birçok yargı mensubunun sicilini özel görevli müfettişler bozdular.

Sayın başkanım sizi Esas duruşta alkışlayanlara inanmayın. Onlar yakında saf değiştirecekler.

Elinizdeki yargı terazisini adalet için kulansaydınız iyi olurdu.

Yeni HSYK ayırım yaparak Yargı bağımsızlığına en büyük darbeyi vurdu.

Daha önceki HSYK üzerinde siyasilerin etkisi vardı ama adil insanlardı.

Yeni HSYK’ nın yaptığı ayırımların hiç birini yapmadılar.

SON SÖZ YİNE ADALETİN OLACAKTIR

Kişiler değil, kurumlar önemlidir.Tarafsız hakim ve savcıların mesleki kariyerlerini ve onurlarını somut bilgilerden yoksun müfettiş raporlar çok meslektaşlarımızı yıpratmasına seyirci kalmanıza üzüldük.

HSYK ağır ceza mahkemesi değildir. Yapılanlar meslek etik ilkelerine aykırı olduğunu biliyorsunuz.

Yeni HSYK sadece kendine Müslüman ve demokrat olmasına itiraz ediyoruz.

Biz tüm yargı mensuplarının haklarını koruyan, birleştiren bir HSYK istiyoruz ve umut ediyoruz.

Huzurlu bir Türkiye için sorun değil çözüm üreten adil bir HSYK istiyoruz

Bağımsız ve tarafsız olan yangı mensupları hiçbir zaman gücün önünde değil sadece yargı önünde esas duruşta beklerler.

Hukukun üstünlüğüne inananların yolu adalet yoludur.Adalet için hep direndik.Adalet çizgilerin de hiç bir değişiklik yoktur.

Öteki yargı mensupları adına sizlerle görüşlerimi samimi olarak paylaşmak istedim.Yargı yine kaybetti.

Sizi de aramız da görmekten mutluluk duyarız. Eğer Haksızlığa uğrarsanız yanınızda yer alacağımızı bilmenizi isterim.

Saygı ve selamlarımla….”