SON TV

Mobil mescitler ibadeti kolaylaştıracak!

Sakarya'da bir karavan firması sahibi Başoğlu 'Mobil karavanla kalabalık mekanlarda namaz ibadeti sıkıntısını ortadan kaldırmış olacağız' dedi.

Mobil mescitler ibadeti kolaylaştıracak!

Arifiye ilçesinde kurulu bulunan firma tarafından Samsun Canik Belediye Başkanı Osman Genç’in talebi üzerine her yere rahatlıkla ulaşabilen “mobil mescit” üretildi. Pazar yerleri, miting ve doğal afet gibi durumlarda kullanılması amacıyla üretilen “mobil mescit”, vatandaşlara rahatça her yerde ibadetlerini gerçekleştirme imkanı sunacak.

Kadın ve erkeklere özel abdest alma yerleri, tuvalet ve mescitleri bulunan karavan, talep görmesi durumunda seri üretime geçilerek yurt içi ve dışına satılacak.

Şirket sahibi Engin Başoğlu, yaptığı açıklamada, iki yıldır düşündükleri karavanı Samsun Canik Belediyesinin talebiyle üretmeye başladıklarını anlattı.

Karavanın ilk prototipinin üretildiğini, birkaç eksiği dışında tamamlandığını kaydeden Başoğlu, “Çok beğendik. Tahmin ettiğimizden çok daha güzel oldu” diye konuştu.

10 KİŞİ RAHATLIKLA NAMAZ KILABİLECEK

Başoğlu, mobil mescidin erkek ve kadın olmak üzere iki bölümden oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:

“Her iki tarafta da onar kişi rahatlıkla namaz kılabiliyor. Mescit karavanımızın arka tarafında da yine erkek ve kadınların ayrı abdest alacağı yer bulunmaktadır. Tabii tuvaleti de düşündük. Karavanın altında 900 litre temiz ve bin 200 litre pis su tankı bulunuyor. Abdest ve temizlik ihtiyacını karşılayacak kadar su mevcut. Vidanjör vasıtasıyla pis su tankı boşaltılabiliyor.”

Karavanın bir haftada üretildiğini, seri üretime geçildiği zaman daha kısa sürede imal edilebileceğine dikkati çeken Başoğlu, mobilize hizmetlere her zaman ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

“Karavan, kalabalık mitinglerde, pazar yerlerinde, doğal afetlerde rahatlıkla kullanılabilecek pratik bir araç” diyen Başoğlu, “Piyasada bu konseptte zaten ürün yoktu. Biz, bunu neredeyse bütün gittiğimiz yerlerde dile getirmişizdir. Bize ibadet için karavan üretimi konusunda fikir beyan edenler hep oldu. Böyle bir karavan ürettiğimiz için mutluyum” şeklinde konuştu.

“KARAVAN ÇOK İLGİ GÖRECEK”

Başoğlu, karavanı heyecanla bekleyenler olduğuna işaret ederek, 3 Mart Pazartesi günü Canik Belediyesine teslim edeceklerini aktardı.

“Karavanın çok ilgi göreceğini düşünüyorum” diyen Başoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsanların kalabalık mekanlarda namaz ibadetlerini yerine getirmesi, gerçekten çok sıkıntılı bir durumdu. Cami ya da mescit bulmak, abdest almak bir anda olabilecek bir durum değildi. Mobil karavanla inşallah bu sıkıntıyı da ortadan kaldırmış olacağız.

Karavanın tuvaletlerini elektrikli şekilde tasarladık. Enerjiden ve sudan tasarruf yapması için birtakım aksamlarla daha güvenilir ve ekonomik olmasını sağladık.”

ETİKETLER: