SON TV

Nazi gardiyanları serbest!

Almanya'da İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz Nazi Toplama Kampı'nda gardiyanlık yaptıkları iddia edilen 3 kişi serbest bırakıldı!

Nazi gardiyanları serbest!

Almanya’da İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz Nazi Toplama Kampı’nda gardiyanlık yaptıkları iddia edilen 3 kişi serbest bırakıldı!

SAĞLIK SORUNLARI

Almanya’da İkinci Dünya Savaşı sırasında Auschwitz Nazi Toplama Kampı’nda gardiyanlık yaptıkları şüphesiyle gözaltına alınan 3 kişinin sağlık sorunları
nedeniyle serbest bırakıldığı belirtildi.

92 YAŞINDA!

Stuttgart Sulh Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamada, sağlık nedenlerinden dolayı 92 yaşındaki zanlının tutukluk kararının bugün kaldırıldığı ve pasaportunun elinden alınarak 100 bin avro kefaletle serbest kaldığı belirtti.

Zanlılarından 88 yaşında olanın geçen hafta, 94 yaşındaki zanlının da dün sağlık sebeplerinden dolayı serbest bırakıldığı ifade edilen açıklamada, söz konusu kişiler hakkında suç işlediklerine ilişkin şüphenin devam ettiği ve soruşturmanın sürdüğü kaydedildi.

Nazi suçları uzman ekipler tarafından şubat ayında Baden-Württemberg eyaletinde farklı evlerde yapılan aramalar çerçevesinde Auschwitz toplama kampında görev yaptığı belirtilen 3 kişiyi gözaltına almıştı.

Söz konusu zanlıların, çoğunluğu Yahudi olan yaklaşık 1,1 milyon tutuklunun öldürüldüğü Nazi döneminin en büyük toplama kapı Auschwitz’te cinayetlere katıldıkları iddia ediliyor.

Dünyadaki Nazi savaş suçlularının izini süren Simon Wiesenthal Merkezi geçen yıl halkın desteğiyle Almanya’da halen hayatta olan savaş suçlularını bulmak ve hakim karşısına çıkarmak için kampanya başlatmıştı.

Muhtemel savaş suçlularının çoğunun 90 yaşın üstünde olması sebebiyle bu kişilerin hızlı bir şekilde ortaya çıkarılması hedeflenirken, Almanya’da hala 60 ile 120 Nazi suçlusunun bulunduğu ifade ediliyor.

ETİKETLER: