SON TV

Ahmet Keleş: Gülen Menderes ile parti kurmak istedi!

İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Keleş Fethullah Gülen'in Aydın Menderes'e parti kurma teklifi sunduğunu açıkladı!

Ahmet Keleş: Gülen Menderes ile parti kurmak istedi!

İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Keleş Fethullah Gülen’in Aydın Menderes’e parti kurma teklifi sunduğunu açıkladı!

25 yıl hizmet verdiği Gülen örgütünden kopan İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Keleş, Fethullah Gülen’in Aydın Menderes’e parti kurmayı teklif ettiğini açıkladı. Keleş, “Menderes iktidar garantisi alamayınca vazgeçti” dedi.

Gülen örgütüne 25 yıl hizmet verdikten sonra ayrılan, bir dönem Fethullah Gülen’in en yakınındaki isimlerden biri olan İlahiyatçı Prof. Dr. Ahmet Keleş, Gülen’in siyasete girmek için rahmetli Aydın Menderes’e parti kurmayı teklif ettiğini söyledi. Zaman gazetesinin ofislerinin seçim büroları olarak kullanılacağını anlatan Keleş “Menderes iktidar garantisi alamayınca vazgeçti” dedi. Keleş, önceki gün A Haber’de yayınlanan Deşifre programında Gülen ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Keleş’in anlattıklarından satır başları:

MENDERES’E GİTTİ

Türkiye bunu ilk defa benden duyuyor diye zannediyorum. Rahmetli Aydın Menderes’le bir parti kurma teşebbüsü vardı. Cemaat’in ilk defa parti kurma teşebbüsü rahmetli Aydın Menderes’le olmuştur.

21 YIL ÖNCEYDİ

Gülen’in siyasetin içinde olması, yurtdışına açılma dönemlerinin ve Türkiye’de olağanüstü popülaritesinin oluştuğu o 93-94’lü yıllardı. Ben daha Kayseri’den henüz bu tarafa geçmemiştim. Orta Anadolu bölgesindeydim.

GÜLEN RİSK ALMAZ

Gülen, Menderes üzerinden bir parti kurmayı, bu parti üzerinden arka planda olmayı ve oradan yönetmeyi istedi. Fethullah Gülen’in çok önemli bir özelliği de şudur; o hep arkada durmak ister, geride durayım, risk üstlenmeyeyim, ama bütün operasyonları ben yapayım ister.

ZAMAN, SEÇİM BÜROLARI OLACAKTI

Aydın Menderes’le anlaştı. Bir parti kuracaktı. Ama çok az kimsenin bildiği ortamda yapıldı görüşmeler. Yapılacak ilk seçimlerde bu parti seçimlere girecekti. Seçimlere az kalmıştı, Anadolu’da yapılanmanın hızlı yürümesi için de Zaman gazetesi bürolarını seçim bürosu olarak kullanacaktık. Kayseri’de de ben gezdirmiştim onu, Orta Anadolu’daki yapılanmalarımızı ve güçlülüğümüzü gördü.

GARANTİ VEREMEYİNCE VAZGEÇİLDİ

Son görüşmelerinde, rahmetli Aydın Menderes’te psikolojik olarak bir korku, bir çekingenlik vardı. Risk almak istemiyordu. Bir şey yapacaksa, onun yüzde yüz başarılı olmasını istiyordu. Dolayısıyla, Fethullah Gülen’e şartı şuydu: Parti kurarsam iktidar olmam kesin mi değil mi? Ancak, cemaat kesin bir söz verebilecek bir durumda değildi. Aydın Menderes Cemaat’ten ve Fethullah Hoca’dan böyle bir kesinlik sözünü ve güvencesini alamayınca, “düşüneyim” diye gitti. “Vazgeçtim” haberini gönderdi.

GÜLEN “UNUTUN” DEDİ

Gülen de karar alarak hepimize şöyle bir şey söyledi: Bu meseleler ne konuşuldu, ne söylendi, ne duyuldu, sildik hafızlarımızdan. Öylece kaldı.

GÖZYAŞLARIYLA ANLATMIŞTI

Prof. Dr. Ahmet Keleş, daha önce yine A Haber’de bir programda gözyaşları içinde, eşinin nişan yüzüğünü bile Gülen örgütüne bağışladığını anlatmış, örgütün finans kaynak modeli olan himmetin ABD’de seçimleri finanse etmek için kullanıldığını açıklamıştı.

ETİKETLER: