SON TV

Dövme kanser nedeni mi – Dövme kanser yapar mı

Vücuda yaptırılan dövmeler, plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin uzmanları dövme yapanları uyarıyorlar.

Dövme kanser nedeni mi – Dövme kanser yapar mı

Binlerce İnsan zevk olsun diyerek vücudunun çeşitli yerlerine dövmeler ve resimleri yapıyorlar.. Bu konuda ise, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin uzmanları dövme yapanları uyarıyorlar.

ÖZellikle kimi insanlarda negatif etkisi olan Dövme hakkında Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin işlerinden birisi de cilt kanserleridir. En sık görülen cilt kanserleri arasında bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve malign melanom sayılabilir. Risk grubu ise Beyaz tenli renkli gözlü insanlardır. Çevresel faktörler ise toplam güneşe maruz kalma süresidir. Vücutta kansere dönüşebilecek cilt lezyonlarıda risk faktörleri arasında sayılabilir

Dövme cilt kanseri yapar mı?
Ben dövme üzerinde gelişmiş cilt kanseri görmedim. Gördüğümüz cilt kanserleri uzun yıllar güneş altında çalışan açık tenli insanlardı. Bilimsel literatüre bakmak için Pubmed i açtım. Dövme cilt kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran makaleleri inceledim. Dövme üzerinden cilt kanseri gelişmesinin bilimsel değeri vardır ve yayın olarak bilimsel dergilerde kabul görür.

Dövmenin ne kadar yaygın olduğunu söylememe sanırım gerek yok. Cilt kanserleri de sık görülen kanserler arasındadır. 2012 yılına kadar 50 dövme üzerinde gelişmiş cilt kanseri bildirilmiş (Kluger N. 2012) Dövmeye siyasi yada dini olarak karşıysanız, bu yayınlar yeterli argüman oluşturur.

Bilim istatistik ile konuşur. Bilimsel gerçeklikten bahsedebilmek için İstatistiksel olarak anlamlı olması gerekir. Milyonlarca dövmeden 50 cilt kanseri gelişmesi İstatistiksel olarak yeterli kabul edilmez. Kluger ve arkadaşları cilt kanseri ve dövme arasındaki ilişkiyi tesadüfi olarak değerlendirmişlerdir.

Cilt kanseri ile sebep sonuç ilişkisi ancak ultraviole ışınları ile kurulabilir.Dövmenin bazı siyasi görüşler tarafından hoş karşılanmaması sonucu kanser yapar diyenlere, her siyasi görüş tarafından yaygın kullanılan kaş konturunun da bir dövme olduğunu da belirtmek gerekiyor.
Dövme kanser yapar mı?

– Bilimsel olarak hayır
Şuanda verilen bu bilgilere bakıldığında kesinlikle Dövmenin kanser nedeni olduğı açıklanmadı ancak bu konuda bilimsel araştırmaların ise, halen devam ettiği söyleniyor.. Geçtiğimiz günlerde başbakan erdoğan ise, Bir futbolcu kardeşimize Dövmeleri hakkında ilginç ifadeler kullanmıştı.

ETİKETLER: