SON TV

Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba vefat etti

Futbol dünyasının acı kaybı. Süleyman Seba'nın ölüm haberi herkesi çok üzdü. Süleyman Seba Beşiktaş'ın efsane onursal başkanıydı.

Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba vefat etti
  • Yaşam
  • 13 Ağustos 2014 23:09

Futbol dünyasının acı kaybı. Süleyman Seba’nın ölüm haberi herkesi çok üzdü. Süleyman Seba Beşiktaş’ın efsane onursal başkanıydı. Akşam saatlerinde hayata gözlerini yuman Süleyman Seba yakınlarını ve futbol camiasını yasa boğdu. Süleyman Seba’nın ölümüyle ilgili Galatasaray, Fenerbahçe, futbol ve sanat dünyasından isimler başsağlığı diledi. Peki, Süleyman Seba hayatı ile ilgili detaylar neler? İşte tüm bu detaylar ve Süleyman Seba’nın ölüm nedeni haberimizin içeriisnde.

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, 88 yaşında vefat etti.

Rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Türk futbolunun unutulmaz ismi, Koç Vakfı Amerikan Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Solunum yollarındaki enfeksiyon sebebiyle Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi altına alınan, daha sonra tespit edilen kalın bağırsak kitlesi sebebiyle operasyon geçiren Seba, bir süredir tedavi görüyordu.

Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba kimdir?

Hayatını kaybeden Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba, 30 OCak 2014 tarihinden bu yana hastanede tedavi görüyordu. Kalın bağırsak kitlesi nedeni ile başarılı bir ameliyat geçirdikten sonra taburcu olan Süleyman Seba, tekrar hastaneye kaldırılmıştı.

SÜLEYMAN SEBA KİMDİR
Süleyman Seba, 5 Nisan 1926’da Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Sakarya’da okuduktan sonra İstanbul’a gelen Seba, lise eğitimine, Kabataş Erkek Lisesi’nde başladı. Bir süre sonra, Kabataş Lisesi’nin futbol takımına girmesiyle, futbol yaşantısındaki ilk adımı atmış oldu. Son derece yetenekli olan genç oyuncuyu Beşiktaş’lı yöneticilerin keşfetmesi uzun sürmedi. 1943 yılında Beşiktaş genç takımına çağırıldı. Beşiktaş’ta da kaliteli futbolunu devam ettiren Süleyman Seba, o yıl genç takımın şampiyon olmasında büyük rol oynadı. Kısa süre sonra başarılı futbolu ödüllendirildi ve Beşiktaş genç takımı kaptanlık pazubandının sahibi oldu.

1945 YILINDA A TAKIMA ALINDI
1945 yılında, Beşiktaş A takımına alındı. 1946’da, Kabataş Erkek Lise’sinden mezun olan Süleyman Seba, babasının isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi , Fransız Filolojisi Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1947 yılında İnönü Stadyumu’nun açılış maçında İsveç’in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı ilk gol olarak tarihe geçti. 1950 yılında Beşiktaş Futbol takımının Amerika’ya davet edilmesiyle , babasını üzmek pahasına, okulunu bırakarak, çok sevdiği Beşiktaş’la bir ay süreyle Amerika’ya gitti. 1954 yılında menüsküs geçirip futbolu bırakmak zorunda kalana kadar, 8 sene Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol kaydetti. O dönemler, futbolu bırakmasının asıl sebebinin, dönemin yöneticisi Sabri Usoğlu ve teknik direktörü Pupo Sandro ile yaşadığı sorunlar olduğuda söyleniyordu. 1957 yılında Beşiktaş Kulübü’ne üye oldu. Arkadaşlarıyla kurduğu “İdealist Grup”, Beşiktaş kongresinin en etkili gruplarından biri olmuştu. Bu güç sayesinde, ilk kez 1963 yılında Selahattin Akel’in sonraları sırasıyla; 1964’te Hakkı Yeten, 1968’de Talat Asal, 1970’de Ağası Şen ve 1977’de Gazi Akınal’ın oluşturdukları listelerde yönetim kurulunda yönetici olarak görev yaptı.

BEŞİKTAŞ İÇİN O GÖREVİNİ BIRAKTI
1980’li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, Beşiktaş’ın kötü gidişini gördü ve çok sevdiği Beşiktaş için bu görevi bıraktı. 1 Nisan 1984’de Mehmet Üstünkaya ile girdiği başkanlık yarışını kazandı ve 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların dışında Beşiktaş Kulübüne birçok tesis kazandırdı. Bunlardan bazıları Akaretler Kulüp Binası, Fulya Stadı ve kamp tesisleri, BJK Plaza, Yeşilköy, Pendik ve Çilekli tesisleri oldu. Seba döneminde, BJK Koleji kuruldu ve BJK İnönü Stadı 49 yıllığına kiralandı.

2000 YILINDA KULÜBE VEDA ETMİŞTİ
13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Beşiktaş kulübü, O’nun döneminde bir istikrar örneği gösterermişti. “Şerefli İkincilikler” lafı onun döneminde ortaya çıktı.

Siyah beyazlı kulübün Fransız eski oyuncusu, Twitter hesabından Süleyman Seba’nın vefatıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Seni tanımak büyük bir şerefti. Babamızı kaybettik, başımız sağolsun. RIP büyük başkan.”