SON TV

Ağrı ve Iğdır’daki paralel fişleme belgeleri

Paralel yapı mensuplarının Ağrı ve Iğdır Adliyeleri'nde hakim, savcı ve adalet çalışanlarına yönelik hazırladıkları fişleme belgelerine ulaştık.

Ağrı ve Iğdır’daki paralel fişleme belgeleri

Paralel yapının adliyelerde hakim, savcı ve adalet çalışanlarına yönelik gerçekleştirdiği fişlemelerin ayrıntıları ortaya çıktı.

Iğdır ve Ağrı adliyelerinde hakim, savcı, katip ve infaz koruma memurlarına ilişkin gerçekleştirilen fişlemelerin belgelerine ulaştık.

Ağrı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği operasyon sonucu bir katibin tutuklandığı soruşturmanın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gönderilen bir ihbar mektubu ile başlatıldığı ortaya çıktı.

Söz konusu ihbarcı, mektubunda “Ben Ağrı’da yaşayan bir esnafım. Yaklaşık bir ay önceye kadar cemaat içerisinde faaliyet göstermekteydim. Yaptığımız bir toplantıda adliye çalışanlarının fişlendiğine dair bazı evraklar gördüm. Bu beni oldukça rahatsız etti. Biz vatanın milletin iyiliği için hizmet ettiğimizi düşünürken aslında insanların haklarına girmekteymişiz. Bundan dolayı toplantı sonrası unutulan evrakı gizlice aldım ve şimdi size yolluyorum…” satırlarına yer verildi.

Bu ihbar üzerine operasyon başlatıldı. Bahse konu ihbarda adı verilen adliye çalışanı gözaltına alındı.

Söz konusu kişi ifadesinde böyle bir not unutmadığını iddia edip hakkındaki suçlamaları reddetti. Aksine 2012 yılında bir cemaat abisi tarafından kendisine bir çanta içerisinde teslim edilen ve bir sene elinde sakladığı fişleme belgelerini 17-25 Aralık olayları ardından Ağrı’ya gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarına teslim ettiğini iddia etti.

Bu savunma inandırıcı bulunmadı. Söz konusu fişleme belgelerinde Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi’nde görevli infaz koruma memurlarının tam listesi bulunuyor. Listede isimlerin yanında dini görüşlerinden ahlaki durumlarına kadar birçok konuda nitelemelerde bulunuluyor.

“Namaz var”, “Menfaatçi”, “Rüşvetçi”, “Alkol var”, “Güvenilmez” gibi ifadeler kullanılması dikkat çekiyor.

İsimlerinin yanına niteleme yazılmayan personelin ise birden beşe kadar numaralar ile nitelendirilmesi dikkat çekiyor. Bu numaraların cemaatteki etkinliklerine göre verildiği belirtiliyor.

Belgelerde Iğdır ve Ağrı adliyelerindeki hakim, savcı ve adliye çalışanlarına ilişkinde özel bilgiler bulunması dikkat çekiyor.

Fişlemeleri gerçekleştiren personel sol üst köşesine ise sicil numaralarını yazarak notları kimin tuttuğunu cemaatteki abilerine notlamış.

Fişlenen infaz koruma memurları, adliye personeli ile hakim ve savcılar soruşturma dosyasında şikayetçi olarak yer alırken ilerleyen günlerde bu skandalla ilgili iddianame hazırlanması bekleniyor.

ETİKETLER: