SON TV

Trans Eylül’ün intihar sebebi ortaya çıktı

Geçtiğimiz günler de Boğaziçi Köprü'sünden intihar eden transeksüel Eylül'ün intiharının sebepleri ortaya çıktı.

Trans Eylül’ün intihar sebebi ortaya çıktı

Geçtiğimiz cumartesi Boğaziçi Köprü’sünden atlayarak intihar edentrans birey Eylül Cansın’ı intihara sürükleyen süreci eski ev arkadaşı Yankı anlattı.

Cansın’ın eski ev arkadaşı Trans Onur Haftası’nın Güzellik Kraliçesi Yankı Bayramoğlu, yaşadıklarını Milliyet’e anlattı.

Cansın’ın veteriner yardımcılığı yaparken, iş bulamaması sebebiyle seks işçiliği yapmak zorunda kaldığını belirten Bayramoğlu, arkadaşının hayata tutunma mücadelesini şu sözlerle anlattı:‘Eylül, seks işçiliği yapmak zorunda bırakıldı. Ben, kendi sosyal kariyerimi, iş olanaklarımı yarattım, kendimi toplum içerisinde daha çok kabul ettirebildim. Fakat Eylül farklı… Eylül’ün etrafında çok fazla çevre baskısı vardı, bir takım kişilerin çalışmasını engellemeye yönelik baskıları vardı. Seks işçiliği yapmak zorunda kaldı. Fakat bu alanlara hakim kişiler var. Onlar da çalışmaya engel olabiliyorlar. Çeteleşme var, bununla ilgili Eylül de 20-25 gün önce şikayet dilekçesi vermişti. Onu çalıştırmadıklarına, onu tehdit ettiklerine, haraç istediklerine dair polise ifade verdi, şikayetçi oldu. Türkiye’de trans bireylere iş olanakları verilmiyor. Suçlular da devlet ve toplum. Şu anda sosyal medya üzerinde iki gündür herkes atıyor, herkes yazıyor. Twitter’da Türkiye’nin tek gündemi bu. Bunları konuşmak için illa bir kişinin ölmesi mi gerekiyordu?’

6 SENEDE 37 CİNAYET

Transgender Europe Trans Cinayetleri İzleme’nin (TCİ) 2013 Eylül verilerine göre son bir yılda Türkiye’de kayda geçen 2 trans cinayeti yaşandı. 2008’den 1 Ekim 2014’e kadar ise Türkiye’de 37 trans birey öldürüldü. KAOS GL’nin 239 kişiyle gerçekleştirdiği bir anket ise homofobi ve transfobinin boyutlarını ortaya koyuyor. Homofobi ve transfobiye dayalı nefret suçu en fazla İstanbul’da işlenirken, 177 kişi ‘aşağılama veya sözlü tacize’ maruz kaldığını 84 kişi ‘şiddet tehdidi’ aldığını, 82 kişi ise ‘fiziksel şiddete’ uğradığını söyledi.

trans-birey-eylul-u-cete-olume-surukledi-5164747-640x360.jpg

ÇARESİZ BİR ANNENİN FERYADI

Eylül Cansın’ın annesi Nurcan Zengin sosyal medyadan çocuğunun ölümüne ilişkin iddialara cevap verdi. Yankı Bayramoğlu’nun kızını borçlandırdığını ve icralık yaptığını, sonra da sokağa attığını iddia eden anne, bunun üzerine Ali Ercan Güldiken adlı bir kişinin çocuğunun bu durumundan faydalanarak “Yardım ederim” diyerek yanına aldığını anlattı.

Güldiken’in Eylül’ü dövdüğünü, zorla uyuşturucu içirdiği, fuhuş yaptırdığını öne süren Zengin, şöyle dedi: “Bir ay önce ağlayarak beni aradı. Güldiken anahtar bahanesiyle çocuğumun canına kastetmiş. Ertesi gün gittim, her yeri mosmordu. Darp raporu aldık. ‘Kasten adam öldürmeye teşebbüs’ten davamız açıldı. Çocuğum can güvenliği olmadığı için taşındığını duyurdu. Aslında evini hiç değiştirmedi. Ama yine de onlardan kurtulamadı.

Her gün telefon ediyordu, ‘Adresimi Avcılar yazdığım için beni orada soruyorlarmış’ diyordu. Bu şahıslar çocuğumun Avcılar’a gitmediğini öğrenmişler. Onu çaresiz bırakıp intihara sürüklediler. Darp edildiği gün verdiği dilekçesindeki isimler çocuğumun katilleridir. Öldüğü gün beni aradı, intihar düşüncesi kesinlikle yoktu. O gece çocuğuma ne söyleyerek ölüme sürüklediler? Buradan çaresiz bir annenin feryadı olarak tüm dünyanın duymasını, yetkililerin çocuğumun katillerini bularak cezalandırmasını istiyorum.”