SON TV

Dink müfettişi Ayşegül Genç siyasete atılıyor!

Hrant Dink cinayetinde hazırladığı raporun sonrasında tehditler alan müfettiş Ayşegül Genç istifa etti, siyasete atılıyor!

Dink müfettişi Ayşegül Genç siyasete atılıyor!

Hrant Dink cinayetinde paralel yapının parmağı olduğu yönünde hazırladığı raporun ardından tehdit edildiği ortaya çıkan Başbakanlık Başmüfettişi Ayşegül Genç siyasete atılmak üzere görevinden istifa etti.

Genç, bugün AK Parti’den milletvekili adaylığı için başvuru yapacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu Müfettişleri Mehmet Akın, Ayşegül Genç ve Yasemin Tuğçe İnan, hazırladıkları 10 Ekim 2008 tarihli inceleme raporuyla İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile C Şube (Sağ Terör ve Azınlıklar Masası) Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in Hrant Dink cinayetinde görevi ihmal ettiklerini tespit etmişti. Mustafa Üçkuyu ve Mehmet Canoğlu isimli iki Mülkiye Başmüfettişi 9 Kasım 2009 tarihli araştırma raporuyla görevi ihmalle suçlanan tüm polisleri aklayan bir rapor yazmış, Ayşegül Genç’in de tam da rapor hazırladığı dönemde Hizbullahçı olma gibi komik bir gerekçeyle telefonlarının dinlendiği ortaya çıkmıştı.

27 YIL MÜFETTİŞLİK YAPTI
Siyasete atılmaya karar veren Genç bugün AK Parti’den milletvekili adaylığı için başvuru yapacak. 1997’de Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk Raporu çalışmalarında da görev alan Genç, Başbakanlığın 2011-2015 Stratejik Planı’nın hazırlanmasında her aşamada görev yaptığı gibi, Başbakanlık İç Kontrol sisteminin kurulmasına ilişkin çalışma ekibinde yer aldı. SABAH’a istifasını doğrulayan Ayşegül Genç, kamudaki 27 yıllık deneyimi olduğunu, siyaset kanalıyla ülkeye hizmet etmek üzere istifa ettiğini, 1 Kasım’da AK Parti’den aday olmak niyetinde olduğunu kaydetti.

Kaynak: Sabah / Nazif Karaman