SON TV

Simpsonlar 16 yıl önce Donald Trump’ı Başkan yapmış!

Günümüzün en çok izlenen çizgi filmlerinden The Simpsons'ın 16 yıl Donald Trump'ı başkan yaptığı ortaya çıktı

Simpsonlar 16 yıl önce Donald Trump’ı Başkan yapmış!

ABD’nin sevilen çizgi dizilerinden Simpsonlar’ın 2000 yılında yayınlanan ve Donald Trump’ı ABD Başkanı olarak gösteren bölümü, Trump’ın başkan olmasının ardından büyük ilgi görüyor.

 

Dün gerçekleşen 58. başkanlık seçimlerinin kazananı Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkanlığı, Simpsonlar adlı ünlü çizgi dizinin 16 yıl önceki “ABD Başkanı Trump” bölümü sebebiyle farklı bir açıdan da dikkati çekiyor.

19 Mart 2000 tarihinde yayınlanan bölümde ABD Başkanı olarak Oval Ofis’te oturan Trump, bugün gerçekten ABD Başkanı olarak Beyaz Saray’a çıkmaya hazırlanıyor.

Dizinin senaristi Dan Greaney yaptığı açıklamada, o günkü koşullarda Trump gibi bir figürün Simpsonlar için çok uygun olduğunu ve “Trump isminin komedi dizisinde kullanılabileceğine karar verdiklerini” anlattı. “Trump başkanlığının gerçek olacağını hiç düşünmemiştik.” diyen Greaney, mizah kültürünün toplumdaki “muhalif damarları” harekete geçirmiş ve dolaylı olarak da olsa Trump’ın seçilmesine katkıda bulunmuş olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu bölümdeki hareketleriyle Trump’ın seçim kampanyası dönemindeki bazı hareketlerinin birbirine çok benzemesi de sosyal medyada çok konuşulan konular arasında yer aldı. 2000 yılındaki bölümün en ilginç yanlarından biri de dizinin ana karakterlerinden Lisa’nın Trump’ın ardından “ilk kadın başkan” olarak koltuğa oturması ve “Başkan Trump’tan bize oldukça yüklü bir bütçe çatlağı mirası kaldı.” ifadelerini kullanması.

Dizinin o bölümünde Trump’ın ardından ilk kadın ABD Başkanı olarak Lisa’nın koltuğa oturması, “sonraki başkan Hillary Clinton mı olacak?” yorumlarına neden oldu. Trump’ın ardından Hillary Clinton’ın başkanlığına işaret edip etmeyeceği tartışması başladı. ABD’nin 45. başkanı seçilen Trump, 20 Ocak 2017’de yemin ederek görevi mevcut başkan Barack Obama’dan devralacak.

Eminim bu sahne, gözünüzde başka bir fotoğrafı canlandırıyordur.

Sahne, 1932 yılında Manhatta’da çekilen “Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği” fotoğrafından ilham alınarak kurgulanmış.

ETİKETLER: