SON TV

Çin’de aşı skandalı!

Çin'de son kullanma tarihi geçmiş standart dışı aşıların piyasaya sürüldüğü ortaya çıktı. Skandal müfettişlerin incelemesiyle tespit edildi.

Çin’de aşı skandalı!

SON.TV Haber Merkezi 

SON TV’nin Çin medyasından çevirdiği habere göre, Sağlık Bakanlığı müfettişleri, Guangxi Zhuang özerk bölgesinde bulunan Liuzhou Rong ilçesinde yaptığı araştırmada, ilçe merkezindeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nde farklı hastalıklar üzerindeki genel aşıları inceledi. Sağlık müfettişlerinin aşılar üzerindeki genel incelemesi skandalın boyutlarını gözler önüne serdi. 

İnceleme sonucunda kuduz aşısı başta olmak üzere çeşitli aşıların standart dışı olduğu ve son kullanım tarihinin geçtiği tespit edildi. Müfettişlerin skandalı tespit etmesinin ardından aşıların tekrar pazara girmesini önlemek için üretici tedarik kanalları, ürün çeşitleri ve aşıların üretim tanımlama kodlarıyla ilgili olarak ülke çapındaki tüm aşı merkezlerini inceleme kararı alındı.

BEBEKLER İÇİN ÜRETİLEN AŞILAR DÜŞÜK KALİTELİ

Skandalın açığa çıkmasından sonra Sağlık Bakanlığı Müfettişleri insan kullanımı için tasarlanmış ve dondurularak kurutulan kuduz aşısı üzerinde üretim ve inceleme verileri yanıltıcı bilgiler içerdiği halde üretime devam ettiği için üretici firmayı suçladı. Şirketin ayrıca birkaç ay önce bebekler için düşük kaliteli aşılar üretip sattığı da iddialar arasında.

 

ÇİN DEVLET BAŞKANI ARAŞTIRMA TALİMATI VERDİ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang, skandalın ortaya çıkmasından sonra sert açıklamalar yaptı. Changchun Changsheng şirketiyle ilgili kapsamlı inceleme yapılması için talimat verildi. Bunun üzerine Jilin ve Shandong eyaletlerinde yolsuzlukla mücadele kapsamında araştırma başlatıldı.

TİCARİ FAALİTLERİ SON BULABİLİR 

Araştırma sonucunda şirketin Sağlık Bakanlığı’nın kanunlarını ihlal ettiği netleşirse ticari faaliyetlerine son verilebilir ve borsadaki hisse senedi işlemleri durdurulabilir.

 

 

 

ETİKETLER: