SON TV

HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ABD yaptırımına tepki!

HSK Başkanvekili Yılmaz, Amerika Birleşik Devletleri’nin Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül’e yönelik yaptırım kararına tepki gösterdi.

HSK Başkanvekili Yılmaz’dan ABD yaptırımına tepki!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Amerika Birleşik Devletleri’nin İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül’e yönelik yaptırım kararıyla ilgili açıklamada bulundu.

“HUKUK VE ADALET KAVRAMLARIYLA İZAH EDİLEBİLİR DEĞİL”

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz karar tepki gösterirken açıklamasında şunları söyledi: ABD Hazine Bakanlığının, iki sayın bakanımızı hedef alan söz konusu kararı hukuk ve adalet kavramlarıyla izah edilebilir değildir. Türk Yargısı bağımsızlığı ve tarafsızlığı Anayasa ile güvenceye alınmış, bilgeliğini, cesaretini, fedakarlığını, evrensel hukuk ilkelerine bağlılığını her daim ispat etmiş, Adalet kavramının yüceliğini bilen, yargılama yaparken peygamber postunda oturduğunun sorumluluğunu hiç unutmayan hakim ve savcıları ile köklü geleneklere sahip bir yargıdır.

Her hukuk devletinde olduğu gibi yargılama faaliyeti içinde yürütmenin görevi ve işlevi bulunmaz, hakim ve savcılar ceza yargılaması içinde karar verirken hukuka uygun elde edilen ve kanaat verici deliller dışında hiçbir olaydan etkilenmezler.

Hiç akıldan çıkarılmamalı ki; hukuk devleti, hukukun üstünlüğü, bağımsız ve tarafsız yargı, adil yargılanma ilkelerine inanmış her ülke yargısı aynı derecede saygındır ve aynı derecede saygı görmeye layıktır.

Türk Yargısı olarak bizler saydığımız ilkelere sahip ve inanan her ülke Yargısını takdir edip, aynı takdiri görmeyi bekliyor, Türk Yargısına yersiz müdahale niteliği taşıyan bu yanlış kararın hemen geri alınmasının uluslararası hukuka ve bağımsız yargıya saygının gereği olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Bilindiği gibi ABD, FETÖ ve PKK terör örgütleri adına suç işlediği gerekçesiyle tutuklanan Papaz Brunson için Türkiye’nin Adalet ve İçişleri Bakanlarına yaptırım kararı almıştı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül’ün ülkedeki mülkiyetlerinin bloke edildiği bildirilmişti. ABD Başkan Yardımcısı Pence, Brunson serbest kalana dek yaptırımların süreceğini söylemişti.

İKİ BAKANDAN AÇIKLAMA

Bunun üzerine iki bakandan açıklama gelmiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Amerika’da bir malımız var; FETÖ. Onu da orada bırakmayız, alacağız” demişti. Aynı şekilde Abdülhamit Gül de yaptığı açıklamasında “Benim bu topraklarda yaşamak ve bu topraklarda ölmek dışında bir düşüm olmadı. ABD’de veya Türkiye dışında herhangi bir ülkede ne bir dikili ağacım ne bir tek kuruş param da yoktur. Nasip olursa belki bir gün memleketim Gaziantep’te küçük bir zeytinlik alırım.” ifadelerine yer vermişti.