SON TV

Hakim ve savcılar rahatsız … Bin kişi istifa etti

Yüksek yargı üyelerinin maaşlarının 8-10 bin lira aralığında arttırılmasını öngören kanun teklifi meclisten geçerken, kürsülerde görev yapan yargı mensupları da maaşlarına benzer bir zam yapılmasını ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyor. Yüksek yargı üyelerine maaş zammının ardından Yargıda Birlik Derneğinden çok sayıda istifa olduğu konuşuluyor.

Hakim ve savcılar rahatsız … Bin kişi istifa etti

Yüksek yargı üyelerinin maaşlarının 8-10 bin lira aralığında arttırılmasını öngören kanun teklifi meclisten geçti ancak kürsülerde görev yapan hakim ve savcılar maaşlarının geride kalması nedeniyle rahatsız. Maaşlarına benzer bir zam yapılmasını isteyen hakim ve savcılar, özlük haklarının da iyileştirilmesi konusunda sosyal medya ve başka platformlardan seslerini duyurmaya çalışıyor. Yargıtay ve Danıştay üyelerine maaş zammının ardından Yargıda Birlik Derneğinden binden fazla istifa olduğu konuşuluyor.

Hakim ve savcılar, emsallerine göre izin, nöbet vebenzeri özlük hakları konusunda sorun yaşadıklarını, gece evine dosya götüren hakim ve savcıların hiçbir ek ödeme, nöbet parası veya mesai almadıklarını belirtirken, tüm bu haklarının iyileştirilmesini istiyor.