SON TV

Hakim ve savcılarla ilgili flaş: Çin ve Rusya’da dil eğitimi!

Adalet Bakanlığı'nca hakim ve savcılarla ilgili bir yenilik yapıldı. Artık hakim ve savcılar Rusya ve Çin'de dil eğitimi alacak.

Hakim ve savcılarla ilgili flaş: Çin ve Rusya’da dil eğitimi!

Adalet Bakanlığı’nca yürütülen proje kapsamında hakim ve savcıları ilgilendirecek çok büyük bir yenilik geldi. Hakim ve savcıların Çin ve Rusya’da dil eğitimi alacakları konuşuluyor.

26’SI HALEN İNGİLTERE’DE

Bilindiği gibi, Adalat Bakanlığı’nca hayata geçirilen “Türk Yargısının Adli ve İdari Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında 2015-2017 yılları arasında 118 hakim ve savcı yurt dışında İngilizce eğitimi aldı. Halen şu anda da 26 hakim ve Cumhuriyet savcısı, İngiltere’de dil eğitimi almaya devam ediyor.

ÇİNCE VE RUSÇA EĞİTİM

Ayrıca bugüne kadar 43 hakim ve savcı, İngiltere’deki üniversitelerde Türk yargısının ihtiyaç duyduğu alanlarda yüksek lisans eğitimini tamamladı. 10 hakim ve savcı ise İngiltere’de yüksek lisans eğitimini sürdürüyor. Projenin kapsamının genişletilmesine yönelik çalışmaların tamamlanmasının ardından, hakim ve savcılara farklı dillerde de eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Türk yargısının farklı dillerde kapasitesinin geliştirilmesi amacıyla bu yıl ilk defa Çince ve Rusça eğitimi projeye dahil edildi.

Adalet Bakanlığı Ankara Sincan Personel Eğitim Merkezinde 3 aylık hazırlık eğitimlerini sürdüren 8 hakim ve savcı, bir yıl süreyle Pekin’de bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Üniversitesi’nde Çince eğitimi alacak. Rus Kültür Eğitim Merkezinde 4 aylık hazırlık eğitimlerine devam eden 8 hakim ve savcı, 1 yıl süreyle Petersburg’ta bulunan dil okulunda Rusça eğitimlere katılacak.

ETİKETLER: