SON TV

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan açıkladı: Halkbank mevduatını 221.3 milyara taşıdı!

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 2018 yılı ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Halkbank'ın toplam mevduatının yılın ilk yarısında yüzde 14.5 yükselerek 221.3 milyara çıktığı öğrenildi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan açıkladı: Halkbank mevduatını 221.3 milyara taşıdı!

SON TV HABER MERKEZİ – Halkbank, 2018 yılı ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Toplam mevduatı yılın ilk yarısında yüzde 14.5 yükselerek 221.3 milyara çıktı. Halkbank, bu artışla Türkiye’deki bankalar arasında mevduat sıralamasında ikinciliğe yerleştı. Halkbank’ın KOBİ kredileri ise aynı dönemde yüzde 27.1 artışla 97.7 milyar TL’ye ulaştı.

Bilanço büyüklüğünü 2017 yıl sonuna göre yüzde 14.1 artışla 348.3 milyar TL’ye taşıyan Halkbank, Türkiye’nin 4’üncü büyük bankası oldu. Özkaynakları aynı dönemde yüzde 11.4 oranında artan bankanın 6 aylık net kârı ise 1.9 milyar TL oldu.

18 KAT BÜYÜME!
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankacılık hizmetleri Türkiye’nin ekonomi eylem planında bütçe disiplini, enflasyonun yeniden dengeye gelmesi ve yapısal reformları öne çıkaran yönetim anlayışıyla uyumlu bir şekilde yapılandırdıkları bu dönemde yaşanan mevduat artışının önemine dikkat çekti. Arslan, şunları söyledi: “Son 15 yılda mevduatını 18 kat büyüterek sektörün en güçlü oyuncularından biri haline gelmiş bir banka olarak, kaynak artışı konusunda yenilikçi stratejiler geliştirmeye devam edeceğiz.”

“HEM ÇEŞİTLİLİK, HEM GÜÇLENDİRME”

Son dönemde 1.95 milyar TL’lik 10 yıl vadeli sermaye benzeri tahvil ihracı ile uzun vadeli kaynak temin etmelerinin Halkbank’a yurtiçi ve yurt dışında duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu ifade eden Arslan, şunları belirtti: “Kredi büyümesine paralel mevduat artışı sağlayarak, bankamızın güçlü likidite durumunun sürekliliğini koruyoruz. Uluslararası muhabir bankalardan ve hazine işlemleri yoluyla sağladığımız fonlar sayesinde hem bankamızın kaynak çeşitliliğini artırıyoruz hem de vade yapısını güçlendiriyoruz.”

DESTEĞE DEVAM
Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, toplam krediler içinde KOBİ kredilerinin payını yüzde 41.1’e çıkardıkları bu dönemde, temmuz ayında dış ticaret açığında yaşanan azalmanın dikkat çekici olduğunu vurguladı. Arslan, KOBİ’lere desteklerinin süreceğini belirtti.

TURİZM AÇIKLAMASI
Turizm gelirlerindeki artışın da ihracat kadar önemli olduğunu vurgulayan Arslan, ikinci çeyrekte turizm sektöründe yaşanan yükselişe dikkat çekti: “Bugüne kadar stratejik sektörlere sağladığımız destek, büyüme rakamlarına da olumlu yansıdı.” Osman Arslan, “2017 sonundan bu yana vadesiz mevduatımızın yüzde 36.3 artmış olması, adını aldığımız halkımızın her daim bankamızın yanında olduğunu açıkça göstermektedir. Halkbank, güçlü ve güvenli kaynak yapısıyla halkımıza hizmet etmeye devam edecek” dedi.

OSMAN ARSLAN KİMDİR?
Ailesi Sungurlu’dan olan Osman Arslan, 1971 yılında Ankara’da doğdu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünde yüksek lisansını tamamladı.
1995 yılında, Ziraat Bankası’nda göreve başladı. 1998-2004 yılları arasında çeşitli özel sektör bankalarında yöneticilik yaptı.

2004-2012 yılları arasında Halk Bankası’nda sırasıyla Bölüm Müdürü, Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Arap Türk Bankası’nda Genel Müdürlük görevlerinde bulundu.
Mart 2012 tarihinde Finansal Yönetimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Bankası’nda göreve getirildi. Uluslararası Bankacılık ve Ortaklıklar Genel Müdür Yardımcısı ve Bilgi Teknolojileri Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Bankasındaki görevlerine devam etti. Halen, Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürü olarak görev yapıyordu.

ETİKETLER: