SON TV

HES kodu olmadan yolcu alan araçlar trafikten 10 gün men edilecek

Şehirler arası yolcu taşımacılığında HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar, 10 gün süreyle seferden men edilecek.

HES kodu olmadan yolcu alan araçlar trafikten 10 gün men edilecek

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine ‘Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu’ konulu genelge yolladı.

Genelgede, kontrollü sosyal hayat sürecinde koronavirüs salgınıyla mücadelenin etkili olarak sürdürülebilmesi adına alınan tedbirlere ve belirlenen kurallara riayet edilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

Bu doğrultuda daha önce illere gönderilen genelgelerle şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden alınan kod ile biletlemelerin yapılması şartı getirildiği hatırlatıldı.

Ancak şehirlerarası yolcu taşımacısı bazı firmaların zaman zaman bu kurala uymadıklarının gelen şikayetlerden ortaya çıktığı belirtildi.

KOD OLMADAN SATIŞ YAPILAMAYACAK

Bakanlık genelgesinde, “Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebilecek. Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak.” ifadeleri kullanıldı.

10 GÜN SÜRE İLE SEFER YAPAMAYACAK

Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimleri tarafından HES kodu olmadan bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususlarının etkin şekilde denetleneceği belirtilerek, “Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara valiler/kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak, HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecek. Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacak” denildi.