SON TV

HSK 2020 Yaz Kararnamesi’nin yayınlanacağı tarih belli oldu!

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca yayınlanması beklenen Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi'nin yayınlanacağı tarih belli oldu.

HSK 2020 Yaz Kararnamesi’nin yayınlanacağı tarih belli oldu!

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca yayınlanması beklenen Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi’nin yayınlanacağı tarih belli oldu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından hazırlanan 2020 Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi planlamaya göre 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Koronavirüs salgını sebebiyle aksamalar yaşandı ve yargıda tüm işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından yapılan toplantılar ve istişareler sonucu 15 Haziran’a kadar durduruldu.

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Tam anlamıyla ise 15 Haziran’da başladı.

Yargısal faaliyetlerin ertelenmesi Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi’nin de tehir edilmesine sebep oldu. HSK geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile yaz kararnamesinin 5 Haziran’a yetişmeyeceğini duyurdu. 15 Haziran’a kadar yayınlanacağını belirtti.

Ancak HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç attığı bir tweet ile kararnamenin belirtilen günde yayınlanmayacağını kaydetti.

4 bin kişiyi kapsayacağı ve yaklaşık 150 ünvanlının yer alacağı öğrenilen kararname ile ilgili çarpıcı bir son dakika yaşandı. Kararnamenin olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa bugün yayınlanacağı öğrenildi. HSK Birinci Daire üyelerinin kararname üzerinde son rötuşları yaptığı kaydedildi. Tüm teşkilat merakla kararnameyi bekliyor.

Bilindiği gibi bu kararname, mevcut HSK’nın son kapsamlı kararnamesi olacak. HSK üyelerinin görev süreleri Mayıs 2021’de doluyor… 

SON KULİS BİLGİLERİNİN YER ALDIĞI HABERİMİZ İÇİN TIKLAYIN