SON TV

HSK kararnamesiyle o Başsavcılar göreve geri mi dönüyor?

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Son yılların en kapsamlı kararnamesinde Genel Sekreterliğin hazırladığı taslak metin çalışmalarında sona gelinirken, kulisler de bir hayli hareketli. SONTV’nin ulaştığı bilgilere göre, 2018 yılında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına atanan Ali Yeldan ile geçen yıl Diyarbakır Başsavcılığından Yargıtay Savcılığına atanan Ahmet Yavuz’un HSK tarafından belirlenecek illerde Başsavcı olarak yeniden göreve getirileceği öğrenildi. Başsavcılarının değişmesi beklenen illere de yenileri eklendi.

HSK kararnamesiyle o Başsavcılar göreve geri mi dönüyor?

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran’da yayımlanacak kararnamede. Yaklaşık 5 bin yargı mensubunu yakından ilgilendiren kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, SONTV kulislerde konuşulan son dakika bilgileri siz değerli okuyucularımız için derledi.

TASLAK ÇALIŞMALARINDA SONA GELİNDİ
HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre; Genel Sekreterliğin taslak metin üzerindeki çalışmalarda sona geldiği öğrenildi. Diğer yandan, Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince ünvanlıların görüşmelerine de başlandığı, kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği bilgisi edinildi.

ALİ YELDAN ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI GÖREVİNDEN AYRILIRKEN

O BAŞSAVCILARA YENİ GÖREV!

2018 Haziran ayında, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına atanan Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın HSK tarafından belirlenecek bir ilde yeniden görevlendirileceği öğrenildi. Yeldan, 4,5 yıl görev yaptığı Adana Adliyesinden yargı mensubu ve çalışanları ile kolluk görevlileri tarafından alkış, çiçek ve gözyaşlarıyla uğurlanmıştı. Kulislerde konuşulan bir diğer isim ise Ahmet Yavuz… Geçen yıl Hâkimler ve Savcılar Kurulu yaz kararnamesi ile Diyarbakır Başsavcılığı görevinden Yargıtay savcılığına atanan Ahmet Yavuz’un da yeniden göreve getirilmesinin beklendiği öğrenildi.

Ahmet Yavuz

BAŞSAVCISININ DEĞİŞMESİ BEKLENEN İLLER

SONTV, 30’a  yakın şehrin Başsavcısının değişeceğini ve kulislerde konuşulan bazı illeri duyurmuştu. SONTV’nin ulaştığı yeni bilgilere göre, Bilecik, Van, Siirt, Karaman, Sinop ve Bartın Cumhuriyet Başsavcılarının da HSK kararnamesiyle değişmesinin beklendiği öğrenildi.