SON TV

HSK mazeret kararnamesi ile ilgili flaş kulis

Yargı teşkilatının merakla beklediği Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayınlanacak mazeret kararnamesi ile ilgili flaş kulislere ulaşıldı.

HSK mazeret kararnamesi ile ilgili flaş kulis

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayınlanacak mazeret kararnamesi ile ilgili flaş kulislere ulaşıldı.

Edinilen bilgilere göre Hakimler ve Savcılar Kurulu(HSK),6 Ekim’den beri haklarında soruşturma yürütülen 80’e yakın hakim savcının dosyalarına yoğunlaşmıştı. Bu çalışmalar 15 Ekim’de tamamlandı. HSK, 11 hakim savcıyı meslekten ihraç ederken 50’ye yakını hakkında ise işlem yapmaya yer olmadığına karar verdi.

Yargı teşkilatı bir süredir HSK tarafından yayınlanacak mazeret kararnamesine odaklandı. HSK Genel Sekreterliği’nin mazeret kararnamesi için hazırlıklara başladığı belirtildi. Eş durumundan ya da çeşitli mazeretlerle kurula çok sayıda yer değiştirme talebinin ulaştığı kaydedildi.

HSK kaynaklarından edinilen bilgilere göre ise çok büyük ihtimalle Kasım ayı içerisinde yayınlanacak. Kapsamı hakkında şuanda çok fazla detay yok. Bu kararname sıra dışı bir gelişme yaşanmazsa bu HSK’nın son kararnamesi olacak.

Diğer taraftan aynı zamanda HSK üyesi olan Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner’in görevden alınması ardından Adalet Bakanlığı kontenjanından HSK üyesinin kim olacağı merak konusu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan FETÖ ile mücadelenin simge isimlerinden yeni Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz’ın en güçlü aday olduğu belirtiliyor.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün dört bakan yardımcısı arasından HSK’ya kimi görevlendireceği merakla bekleniyor. Diğer Adalet Bakan Yardımcıları şunlar: Şaban Yılmaz, Zekeriya Birkan ve Uğurhan Kuş…