SON TV

HSK Mazeret Kararnamesi ile ilgili son bilgi

Yargı dünyasının bir süredir merakla beklediği, Hakimler ve Savcılar Kurulu(HSK)’nca yayınlanacak Mazeret Kararnamesi ile ilgili yeni bir bilgiye ulaşıldı.

HSK Mazeret Kararnamesi ile ilgili son bilgi
  • Adliye
  • 14 Aralık 2020 18:05

HSK Mazeret Kararnamesi’nin bir süredir yayınlanması bekleniyor. Yargıtay’a 11 yeni üye seçen HSK 1. Dairesi’nin kararnameyi bu hafta yayınlaması bekleniyor.

Kararnamenin 17 Aralık’ta Yargıtay Genel Kurulu’nca yapılacak AYM üye seçimi ardından açıklanacağı iddia ediliyor.

Çalışmaların henüz tamamlanmadığı edinilen bilgiler arasında.

Söz konusu kararname; hakim ve Cumhuriyet savcılarının evlilik, eş, hastalık, öğrenim gibi mazeretlerine ilişkin talepler ile disiplin durumlarını kapsayacak. Kararname kapsamında İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mersin Cumhuriyet Başsavcılıkları’na atama yapılacak.

Kulislerde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın adı ön planda. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sırrı Topluyıldız’ın da adı zikrediliyor. Bir ilçe Başsavcısının adı da kulislerde konuşuluyor.

Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş’un adı da İstanbul Başsavcılığı için kulislerde konuşulmaya başlandı ama zayıf ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için ise Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz ile Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Gökhan Karaköse’nin ismi ön planda… Kulislere bakılırsa, Şaban Yılmaz’ın şansı çok daha yüksek… Yılmaz’ın İstanbul Başsavcılığı için de adının geçtiği belirtiliyor.

İsmail Uçar, İstanbul Başsavcısı olursa yerine geçecek ismin Büyükçekmece Başsavcısı Hüseyin Gümüş olabileceği kaydediliyor. Gümüş, geçmişte bu adliyede görev yapmıştı.

İstanbul Adliyesi’nde görevli bir terör savcısının da aynı adliyede Başsavcı Vekili yapılmasına yüksek ihtimal veriliyor. Yine başka bir terör savcısının da başsavcıvekili olması gündemde…

HSK’nın Büyükçekmece Adliyesi’ne bir ya da iki Başsavcı Vekili vermesi bekleniyor. Büyükçekmece Başsavcı Vekili Zulkarneyn Kısık geçtiğimiz günlerde Korona yüzünden hayatını kaybetmişti.

Yine İstanbul Ağır Ceza Başkanlıklarına adliye dışından yeni hakim takviyesi yapılacak.

HSK, geçtiğimiz haftalarda Yargıtay’a 11 yeni üye atamış İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yüksel Kocaman’ı Yargıtay üyeliğine seçmişti.