SON TV

HSK Mazeret Kararnamesi’nde flaş gelişme!

HSK Mazeret Kararnamesi’nde flaş gelişme!
  • Adliye
  • 22 Aralık 2020 16:29

Yargı dünyasında bir süredir merakla beklenen ve yayınlanması için gün sayılan Mazeret Kararnamesi ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı.

SON.TV’nin Hakimler ve Savcılar Kurulu kaynaklarından edindiği son dakika bilgisine göre, bugün ya da en geç yarın (Çarşamba) çıkması beklenen kararnamenin yetişmeyeceği öğrenildi.

Kaynaklar; İstanbul, Ankara, Mersin, Gaziantep Başsavcıları’nın henüz netleşmediği, kulislerin sürdüğü, isimler üzerinde çalışmalarının halen devam ettiği belirtildi. Yoğun süren mesai ardından isimlerin netleşmesi üzerine kararnamenin tamamlanacağı kaydedildi.

Bilindiği gibi, Yargıtay’a 11 yeni üye seçen HSK’nın önünde tüm teşkilatça bir süredir merakla beklenen Mazeret Kararnamesi bulunuyor. Uzun süredir yayınlanması beklenen kararname 17 Aralık’ta Yargıtay Genel Kurulu’nca yapılacak AYM üye seçimi sonrasına bırakılmıştı.

Söz konusu kararname; hakim ve Cumhuriyet savcılarının evlilik, eş, hastalık, öğrenim gibi mazeretlerine ilişkin talepler ile disiplin durumlarını kapsayacak. Kararname kapsamında İstanbul, Ankara, Gaziantep, Mersin Cumhuriyet Başsavcılıkları’na atama yapılacak.

KULİS BİLGİLERİ

Kulislere gelince… Artık Anayasa Mahkemesi’ne üye seçimleri de tamamlandığı için Yargı dünyasının gündeminde sadece Mazeret Kararnamesi var. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ın adı halen ön planda.

Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz’ın adı İstanbul Başsavcılığı için de kulislerde konuşulmaya başlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için de Şaban Yılmaz’ın adının anıldığı zaten biliniyordu.
İsmail Uçar, İstanbul Başsavcısı olursa yerine geçecek ismin Büyükçekmece Başsavcısı Hüseyin Gümüş olabileceği kaydediliyor. Gümüş, geçmişte bu adliyede görev yaptı ve Anadolu Adliyesi’ni çok iyi tanıyor.

İstanbul Adliyesi’nde görevli bir terör savcısının da aynı adliyede Başsavcı Vekili yapılmasına yüksek ihtimal veriliyor. Yine başka bir terör savcısının da Başsavcı vekili olması gündemde…

HSK’nın Büyükçekmece Adliyesi’ne bir ya da iki Başsavcı Vekili vermesi bekleniyor. Büyükçekmece Başsavcı Vekili Zulkarneyn Kısık geçtiğimiz günlerde Korona yüzünden hayatını kaybetmişti.
Yine İstanbul Ağır Ceza Başkanlıklarına adliye dışından yeni hakim takviyesi yapılacak.

HSK, geçtiğimiz haftalarda Yargıtay’a 11 yeni üye atamış İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yüksel Kocaman’ı Yargıtay üyeliğine seçmişti. İrfan Fidan, Yargıtay Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonunda 107 oy alarak diğer adaylara fark atmıştı.

Kararname ve yargı dünyası ile ilgili son dakika haberleri SON.TV’den en hızlı şekilde takip edebilirsiniz.