SON TV

HSK o itirazları tek tek inceledi

Hakimler ve Savcılar Kurulu’na 780 hakim ve savcı yeniden inceleme talebinde bulunmuştu. İtirazları tek tek inceleyen HSK, yeniden inceleme taleplerinin tümünü karara bağladı.

HSK o itirazları tek tek inceledi

Hakimler ve Savcılar Kurulu 2022 Yaz Kararnamesinde adli yargıda 690, idari yargıda ise 90 hakim ve savcı yeniden inceleme talebinde bulundu.

Adli yargıda yeniden inceleme talebinde bulunan yargı mensuplarından 130’u ise talebine atanmasına rağmen itiraz etti.

Alınan bilgiye göre; yeniden inceleme taleplerini tek tek inceleyen HSK, yapılan itirazların tümünü karara bağladı.

Yeniden inceleme sonuçları Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun resmî internet sitesinde ki sorgulama ekranından öğrenilebiliyor.

Konuya ilişkin HSK’dan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Kararname ile ataması yapılmayan ancak, yeniden inceleme talebinde bulunan meslektaşlarımızın yeniden inceleme hakları bulunmadığından, sorgulama ekranında kayıtları yer almamaktadır.

Yeniden inceleme talebi reddedilenlerden, Hâkimler ve Savcılar Kurulu Genel Kuruluna itiraz talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın, yeniden inceleme kararının tebliğinden itibaren 10 gün içinde mutlaka UYAP personel ekranından “Hâkim Savcı Atanma Talep Formu” başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle itiraz taleplerini göndermeleri gerekmektedir. “