SON TV

HSK seçimlerinde heyecan dorukta! Yargıtay’daki HSK üye adayları arasında iki sürpriz

HSK seçimlerinde heyecan dorukta! Yargıtay’daki HSK üye adayları arasında iki sürpriz

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi HSK olacak. TBMM tarafından Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyelik için meclisteki Anayasa ve Adalet Komisyonun oluşan karma komisyon aday belirleme çalışmalarına hız verecek. Son haftaya girilen seçim sürecinde Yargıtay’dan gösterilmesi beklenen adaylar arasında sürpriz isimler kulislerde konuşulmaya devam ediyor.

HSK seçimleri ile ilgili yine gündeme bomba gibi düşecek bilgiler kulislerde konuşulmaya devam ediyor. HSK seçim sürecini yakın mercek altına alan SON TV, TBMM’ye başvuran isimleri ilk kez kamuoyuna duyurmuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan karma komisyon 17 Mayıs itibariyle toplanacak. Böylece, HSK seçimlerindeki adayların belirlenmesi için kritik süreç de başlıyor.

SON HAFTADA HEYECAN DORUKTA

En çok aday başvurusu olan Yargıtay’da ise büyük mücadele var. Bu mücadele, tüm siyasi partilerin kendi içinde kıran kırana devam ediyor. 51 yargıcın adaylık başvurusu yaptığı Yargıtay’dan bilindiği gibi 3 kişi HSK üyeliğine seçilecek. Ancak siyasi uzlaşmanın da masada olduğu süreçte, Yargıtay’da büyük bir sıkışıklık yaşanıyor.

Yargıtay’dan Cumhur ittifakı kanadından aday başvuru yapan mevcut HSK üyesi Yaşar Şimşek ile eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olan Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman’ın ismi de adaylar arasında ön plana çıkmaya başladı.

İşte yargının kilit kurumu HSK'nın üyeleri ve görev dağılımı - Son Dakika  Flaş Haberler

YAŞAR ŞİMŞEK SÜRPRİZ İSİMLER ARASINDA

HSK Birinci Daire Üyesi Yaşar Şimşek Yargıtay’dan aday başvurusu yapan isimler arasında bulunuyor. Son hafta Şimşek’in ismi de Yargıtay’daki Cumhur ittifakı kanadından yeniden HSK üyeliğine seçilecek isimler arasında olduğu kulislerde konuşuluyor. İzmir hâkim adayı olarak mesleğe başlayan, Adalet Müfettişliği, Adalet Başmüfettişliği, Ankara Hâkimliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Bakanlık İç Denetim Başkanlığı ve Kanunlar Genel Müdürlüğü görevlerinde bulunan Şimşek, 2014 yılında Yargıtay üyeliğine, 2016’da Yargıtay Genel Sekreterliğine, 2017’de ise TBMM Genel Kurulunca HSK üyeliğine seçilmişti. Halen Birinci Daire üyeliğini devam ettiren Şimşek, yargı camiasında HSK’nın vicdanı olarak biliniyor. Devletçi kimliğiyle her zaman ön palan çıkan Şimşek, Fetullahçı Terör örgütüyle mücadelede Kanunlar Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde bizzat, mücadeleyle ilgili kanunları kaleme aldı. Aynı zaman da Şimşek HSK’da FETÖ’ye karşı duruşuyla en net isimlerden oldu. Şimşek, birinci dairenin Hakimler ve Savcılarla ilgili yaptığı soruşturmaları da daha önce yaptığı müfettişlikten gelen tecrübesiyle titizlikle inceleyerek karara bağlanmasını sağladı.

FETÖ İLE MÜCADELEDE ÖNEMLİ SORUŞTURMALAR YÜRÜTTÜ

Bir diğer önemli isim de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirle karşıladığı Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman. 1993’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1998-2001 yıllarında arasında Pınarhisar Cumhuriyet Savcılığı, 2001-2003 yıllarında da Çatalzeytin Cumhuriyet Savcılığı yapan Yüksel Kocaman, Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği, Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hâkimliği, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı yaptı. 2011’de Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne atanan Yüksel Kocaman, 31 Ekim 2014’ten 19 Ocak 2017 tarihine dek Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini sürdürdü. 19 Ocak 2017 tarihi itibarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Yüksel Kocaman, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Yargıtay üyeliğine seçildi. Kocaman, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı dönemde önemli FETÖ soruşturmalarına imza atan isim oldu.

Yüksel Kocaman kimdir? Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman kaç yaşında, nereli?

Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman

6 BİN 831 FETÖ İDDİANAMESİ

Kocaman’ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı 2019 yılı genelinde FETÖ/PDY’ye yönelik toplam 36 bin 13 dosyadan, 6 bin 831’i hakkında iddianame düzenlendi. Dosyalardan 11 bin 401’i hakkında takipsizlik, 11 bin 653’ü hakkında yetkisizlik, 5 bin 942’si hakkında birleştirme, 159’u hakkında başka büroya gönderme, 21’i hakkında ise görevsizlik kararı verildi.