SON TV

HSK seçimlerinde kritik hafta

HSK seçimlerinde kritik hafta

Bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi HSK olacak. TBMM tarafından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyelik için meclisteki Anayasa ve Adalet Komisyonun oluşan karma komisyon bu hafta aday belirleme çalışmalarına hız verecek. SON TV’nin ulaştığı son bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı 4 isim ile ilgili bir önemli isim daha kulislerde konuşuluyor.

HSK seçimleri ile ilgili yeni isimler kulislerde konuşulmaya devam ediyor. HSK seçim sürecini yakın mercek altına alan SON TV, TBMM’ye başvuran isimleri ilk kez kamuoyuna duyurmuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan karma komisyon 17 Mayıs itibariyle toplanıyor. Böylece, HSK seçimlerindeki adayların belirlenmesi için kritik süreç de başlamış oldu. Olayları daima bir adım önde takip edip kamuoyuyla en güncel bilgileri paylaşan SON TV, yeni bilgilere ulaştı.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN ATAYACAĞI İSİMLERLE İLGİLİ SÜRPRİZ KULİSLER

Bilindiği gibi, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 7 üye seçilecek. 4 HSK üyesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birinci derecedeki hakim ve savcılar arasından atanacak. TBMM’nin atayacağı 7 isim için süreç hızlanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atama yapacağı isimlerle ilgili kulisler konuşulmaya devam ediyor. SON TV, daha önce Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin’in atanması beklenen isimler arasında olduğunu duyurmuştu.

KOMİSYON BAŞKANI HSK ADAYLARI ARASINDA

Son haftaya girilmesiyle kulislerde sürpriz bir isim daha kulislerde yer aldı. İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Okan Albayrak’ın da HSK’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından birinci dereceden atanabilecek güçlü isimler arasında yer aldığı öne sürüldü. İstanbul’da Sulh Ceza Hakimliği yaptığı dönemde FETÖ’ye karşı verdiği cesur karar ve tutuklamalarla bilinen Albayrak’ın başarıyla yürüttüğü İstanbul Adalet Komisyon Başkanlığında kazandığı tecrübeleri HSK’da devam ettirebileceği öğrenildi.

İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Hakim Okan Albayrak

Bunun yanı sıra Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Erdal Demir’in de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanacak 4 isim arasında yer alabileceği kulislerde yoğun olarak konuşuluyor.

Erdal Demir (@ErdalDemlr) | Twitter

Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Erdal Demir

Kıran kırana yarışın sürdüğü HSK seçimlerinde Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya da yine ilk dereceden atanması beklenen isimler arasında yer alıyor.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Yusuf Kaya