SON TV

HSK üyeliğine ikinci kez atanan Mehmet Akif Ekinci kimdir?

HSK üyeliğine ikinci kez atanan Mehmet Akif Ekinci kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili olarak 4 isim atamasıyla HSK üye seçim süreci tamamlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilen 7 üye haricinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan 4 isim arasında halen HSK Birinci Daire Üyesi Mehmet Akif Ekinci de yer aldı.

Yargı camiası tarafından merakla beklenen HSK üye seçimleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. 13 üyeden oluşan HSK’nın Başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışında kalan 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak.

Buna göre, TBMM’de Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday için oylama işlemi TBMM Genel Kurulunda yapıldı. Oylama sonrasında Avukat Hamit Kocabey, Danıştay Üyesi Aysel Demirel, Yargıtay Üyesi Ergün Şahin, Avukat Bilal Temel, Yargıtay Üyesi Sinan Esen, Öğretim Görevlisi Cumhur Şahin ve yine Yargıtay Üyesi Ömür Topaç HSK üyesi olarak seçilmişti.

TBMM Genel Kurulunda seçilen 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üye ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı isimler arasında, şu anda HSK Birinci Daire Başkanı olan Halil Koç ve HSK Birinci Dairesi Üyesi olan Mehmet Akif Ekinci ile Trabzon BAM Başkanı İbrahim Kolcu ve İstanbul Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım yer aldı.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN İKİNCİ DEFA ATADIĞI MEHMET AKİF EKİNCİ KİMDİR?

Mehmet Akif Ekinci, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. İstanbul hakim adaylığından sonra, Mardin, Meriç (Edirne), Silivri (İstanbul) ve İstanbul Cumhuriyet savcılıkları görevlerinde bulundu.

 

Ekinci, son olarak ise, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017 yılında Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilen ve halen bu görevi yürüten Ekinci, 27 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeniden HSK üyeliğine atandı.

MAVİ MARMARA SALDIRISININ İDDİANAMESİNDE İSRAİLLİ YÖNETİCİLERE MÜEBBET İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci defa HSK üyeliğine seçilen Mehmet Akif Ekinci, daha önce birçok önemli soruşturmaya imza attı. Bu soruşturmalardan en önemlisi ise, 2010 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen ve Gazze’ye insani yardım taşıyan 6 gemiye yönelikti.

İsrail Askeri güçleri tarafından yapılan müdahale ile 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmiş, Mavi Marmara adlı gemide bulunan yaklaşık 80 kişi ise, İsrail Deniz ve Hava Kuvvetleri tarafından zorla rehin alınmıştı. İHH tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu üzerine soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda dönemin Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Mehmet Akif Ekinci yürütmüştü.

Ekinci’nin 2 yıl süren kapsamlı soruşturma sonuncunda 144 sayfalık hazırladığı iddianamede, dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin hakkında Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme suçuna azmettirmekten 9 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, diğer suçlamalara ilişkin de müşteki sayısı dikkate alınarak toplam 18 bin 32’şer yıla kadar hapis cezası istemişti.

Mehmet Akif Ekinci, Genelkurmay Başkanları dahil tüm komutanlara yakalama kararı ile tüm dünyada geçerli olan kırmızı bülten çıkarmıştı. Dünya medyasının da yakından takip ettiği soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameyi, İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi İsrailli askeri yöneticiler yönünden kabul etti.