SON TV

HSK üyeliğine seçilen Cumhur Şahin’e veda

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumhur Şahin, Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilmesinin ardından görevinden ayrıldı.

HSK üyeliğine seçilen Cumhur Şahin’e veda

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cumhur Şahin, HSK üyeliğine seçilmesinin ardından görevinden ayrıldı. Cumhur Şahin, TBMM Genel Kurulunda Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 7 üyesinin belirlenmesi için yapılan seçimde üyeliğe seçilmişti.

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday arasından HSK’da boşalacak 7 üyelik için 25 Mayıs tarihinde seçim yapılmıştı. Hamit Kocabey, Ergün Şahin, Ömür Topaç, Sinan Esen, Aysel Demirel, Cumhur Şahin ve Bilal Temel, HSK’nın yeni üyeleri olmuştu.

CUMHUR ŞAHİN KİMDİR?

Hakimler Savcılar Kurulu’na atanan Cumhur Şahin, 1959 senesinde Yozgat’ta dünyaya geldi. Cumhur Şahin sırasıyla, 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimsel Enstitüsünde yüksek lisans eğitimi aldı. “Memurluk Görevini İhmal ve Kötüye Kullanma Suçları” konulu Yüksek Lisans tezi ile bilim uzmanı unvanını aldı. Gazi Üniversitesinin bölünüp Hukuk Fakültesinin yeni Üniversiteye bağlanmasıyla birlikte 18 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyeliğine devam etmiş olup, 17.01.2019 – 07.06.2021 tarihleri arasında Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı yaptı. Alanıyla ilgili yayınlanmış çeşitli kitap ve makaleleri bulunan Şahin, 25 Mayıs 2021’de TBMM tarafından Hâkimler ve Savcılar Kuruluna seçildi.