SON TV

HSK üyeliğine seçilen Ergün Şahin kimdir?

HSK üyeliğine seçilen Ergün Şahin kimdir?

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyonun belirlediği 21 kişilik aday liste içerisindeki 7 üye geçtiğimiz günlerde belirlendi. Oylama sonrasında Bilal Temel, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK üyesi olarak seçildi.

TBMM Genel Kurulunda seçilen 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üyeyi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atadı.

Resmi Gazetede yayımlanan atamalara göre, mevcut Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç ile 1. Daire üyesi Mehmet Akif Ekinci yeniden üyeliğe seçildi. Başkan Erdoğan, mevcut iki ismin yanında Trabzon Bölge Adliye Başkanı İbrahim Kolcu ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım’ı da HSK üyesi olarak atandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilen 7 üye içerisinde Yargıtay üyesi Ergün Şahin de yer aldı.

Peki Ergün Şahin kimdir?

Ergün Şahin, 1973 yılında Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dünyaya geldi. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Şahin, Marmara Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı’nı tamamladı. Doktora çalışmaları ise burada halen devam ediyor.

Şahin göreve Hatay Cumhuriyet Savcısı olarak başladı. Sırasıyla görev yerleri şu şekilde; Ordu/Gölköy Hakimliği, Sakarya/Ferizli Hakimliği, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimliği, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı ve son olarak Yargıtay 16. Ceza Dairesi Üyesi olarak görev yapıyordu.

HSK yeni üyesi Ergün Şahin, Hakimlik ve Savcılık Mesleğine Alım Komisyonu üyeliği görevlerinde bulunmuş ve bu görevi halen sürdürmektedir.

Öte yandan Türkiye Adalet Akademisi Danışma Kurulu Üyeliği görevini sürdüren Şahin, 15 Temmuz hain darbe girişimi Ankara soruşturmalarının koordinatörlüğünü yerine getirdi. Şahin Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurul üyeliği, Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye Adalet Akademisi Hakim-Savcı adaylarının dönem sonu yazılı bitirme sınav kurulu üyeliği görevinde de bulunan Şahin halen bu görevi sürdürüyor.

Halen Adalet Bakanlığı Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı Hakim Savcı Eğitim Merkezi’nde Hakim ve Savcı Adaylarına “Soruşturma Ve Kovuşturma Evresinde Savcılık İşlemleri”, “Dolandırıcılık Suçları” “Güveni Kötüye Kullanma Suçları” derslerine öğretim görevlisi olarak devam ediyor.

Yurt dışından gelen çok sayıda yabancı heyetlere Türk Ceza Yargılaması Sistemi konusunda sunumlar gerçekleştiren Şahin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde Türkiye adına sunumda bulunmuştur.