SON TV

HSK üyeliğine seçilen Ömür Topaç kimdir?

HSK üyeliğine seçilen Ömür Topaç kimdir?

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyonun belirlediği 21 kişilik aday liste içerisindeki 7 üye belirlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilen 7 üye içerisinde Yargıtay üyesi Ömür Topaç’ta yer aldı.

Tüm yargı teşkilatı tarafından merakla beklenen HSK üye seçimleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. 13 üyeden oluşan HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak. Buna göre, TBMM’de Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday için oylama işlemi TBMM Genel Kurulunda yapıldı. Oylama sonrasında Bilal Temel, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK üyesi olarak seçildi. TBMM Genel Kurulunda seçilen 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üyeyi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan atayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı isimler, birinci derece veya kürsüdeki hakimler ve savcılardan oluşacak.

HSK ÜYESİ ÖMÜR TOPAÇ KİMDİR?

HSK üyeliğine seçilen Ömür Topaç, 1970 yılında Tunceli’de dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde lisans eğitimini tamamlayan Topaç, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsünde de Yüksek Lisans eğitimi aldı. 1994 yılında Hakim ve Savcı adaylığını dönem birincisi olarak tamamlandıktan sonra, Giresun Şebinkarahisar, Gaziantep Araban, Kayseri Develi, Balıkesir Bandırma ve İstanbul Beykoz da Cumhuriyet Savcılığı, Cumhuriyet Savcılığı, Muğla Bodrum ve Sinop’ta Cumhuriyet Başsavcılığı ile Erzurum ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerinde bulundu.

YARGITAY ÜYELİĞİNDEN HSK ÜYELİĞİNE

Ekim 2014 yılında yapılan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeliği seçiminde İlk Derece Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının yaptığı seçim ile HSYK üyeliğine seçilen Topaç, 6 Haziran 2017 tarihine kadar HSYK 1. Daire üyesi olarak görev yaptıktan sonra, 5 Temmuz 2017 tarihinde HSK Genel Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçildi. Topaç, TBMM tarafından 25 Mayıs tarihinde yapılan oylamayla HSK üyeliğine seçildi.

EVLİ VE İKİ ÇOCUK BABASI

Çeşitli ulusal gazetelerde ve mesleki dergilerde yayınlanmış makaleleri ve Tıbbi Müdahaleden Kaynaklı Hukuki, Cezai ve İdari Sorumluluk isimli mesleki kitabı bulunan Topaç, evli ve iki çocuk babası.