SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş kulisler

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili flaş kulisler

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelik seçimleri nedeniyle geçtiğimiz hafta açıklanamayan yaz kararnamesinin taslak metinleri Genel Sekreterlik tarafından hazırlanarak 1. Daire’ye geldi.

HSK 1. Dairesi üyeleri taslak metinler üzerinde çalışarak yaz kararnamesine son şeklini vermeye başladı. SON.TV’nin ulaştığı bilgilere göre bazı il ve ilçelerin Başsavcıları değişecek.

SON TV’nin ulaştığı bilgilere göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesinin önümüzdeki haftaya yetiştirilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Geçtiğimiz hafta HSK üye seçimlerinin Türkiye Büyük Meclisi Adalet ve Anayasa Komisyonlarından oluşan karma komisyon HSK üyeliği için 21 ismi genel kurula göndermişti.

HSK’daki seçim gündemi nedeniyle de yaz kararnamesi geçtiğimiz hafta açıklanamamıştı. HSK Genel Sekreterliği yaz kararnamesi ile ilgili çalışmalarını tamamlarken, taslak metinlerin hafta sonu HSK 1. Daire üyelerine gönderildiği bilgisini de SON TV tarafından duyurulmuştu.

HSK 1. Dairesi üyeleri 2 bin adli, 500 idari yargıcın görev değişiklikleri ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, Türkiye’deki büyükşehir ve bazı illeri kapsayan 50 unvanlı yargıcın da kararname kapsamında görev yerlerinin değişeceği öğrenilmişti. Kararname kapsamında, bazı illerin Cumhuriyet Başsavcıları değişikliği gündemde.

Yargı camiasından sızan kulislere göre, Kahramanmaraş Başsavcılığı, Zonguldak Başsavcılığı, Yalova Başsavcılığı, Aydın Başsavcılığı, Kocaeli Başsavcılığı, Erzincan Başsavcılığı, Erzurum Başsavcılığı, Denizli Başsavcılığı, Çanakkale Başsavcılığı, Iğdır Başsavcılığı ve Kütahya Başsavcılığı’nda değişiklikler olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca Fethiye, Seferihisar, Söke ve Kuşadası gibi turistlik bölgelerin Cumhuriyet Başsavcılıklarında da görev yaptıkları süre göz önünde bulundurulduğunda değişiklik olabileceği belirtiliyor. İl Başsavcılıklarındaki değişikliklerin yarın netlik kazanacağı kaydediliyor.

İstanbul ve İstanbul Anadolu Adliyesi ile Küçükçekmece Adliyelerine yeni vekillerin verilebileceği de kulislere sızan bilgiler arasında. Ayrıca İstanbul’da bir ilçe başsavcısının önemli bir ile başsavcı olacağı kulislere yansıyan bilgiler arasında…

Ayrıca bazı illlerin BAM Başkanları ve Başsavcılarının da değişeceği kaydediliyor.

YAZ KARARNAMESİ

Yaz Kararnamesi üzerinde yapılan hafta sonu mesaisinin ardından kararnamenin Çarşamba gününe kadar yayınlanması bekleniyor.