SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili gözler Ankara’da

HSK Adli ve İdari Yaz Kararnamesi ile ilgili kulisler hareketli. Son.tv yargı dünyasınds konuşulan çarpıcı kulislere ulaştı.

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili gözler Ankara’da

Hakimler Savcılar Kurulu Yaz Kararnamesi için geri sayım sürüyor. Heyecan dorukta… 21 bin teşkilat mensubu nefesini tutmuş yaklaşık 4 bin kişiden oluşması beklenen kararnameyi bekliyor.

HSK yaptığı açıklamada önce 5 Haziran’a kadar ardından da 15 Haziran’a kadar kararnamenin açıklanacağıı duyurdu. Verilen sürenin dolmasına sadece iki gün var.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Kulisler ise hareketli. 1. Daire çalışmasını henüz tamamlayamadı. Geçtiğimiz hafta yoğun bir mesai yapam Kurul, pazartesi 10.00’da yine toplanacak.

Yargı çevrelerinde konuşulanlara göre; Orta Anadolu’dan bir il başsavcısının İstanbul’da ilçelerden birinde Başsavcı ya da büyük bir adliyede başsavcı vekili olarak görevlendirilebileceği öğrenildi.

Yine İstanbul Adliyesi’nde görevli terör savcılarından birisinin İstanbul Adliyesi’nde başsavcı vekili olarak atanabileceği kaydedildi.

Yine İstanbul Adliyesi’nden bazı ağır ceza başkanlarının Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı’na getirilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

3 ismin BAM için adı sıklıkla zikrediliyor. Aynı adliyeden Ticaret Mahkemesi başkanlarından da BAM’a atacaklar isimler olduğu biliniyor.

Bakırköy Adliyesi’nde Başsavcı Vekili ihtiyacı olduğu, iki ya da üç Başsavcı Vekili takviyesi yapılacağı belirtiliyor. Yine Küçükçekmece Adliyesi’ne Başsavcı Vekili takviyesi yapılacağı kaydediliyor.

İstanbul’da görevli Başsavcılar arasında değişiklik yapılması beklenmiyor.

Kurul gündeminde çok sayıda il Başsavcılığının değiştirilmesi de sözkonusu. Muğla’nın bir ilçesinde görevli Başsavcının da büyük bir ilde görevlendirileceği kulisler arasında.

Yaklaşık 150 civarında ünvanlı ataması yapılacağı kaydedilirken kararname kapsamına alınacak İl Başsavcılıklarının şunlar olduğu konuşuluyor: Çanakkale, Nevşehir, Kocaeli, Bolu, Şanıurfa, Antalya, Konya, Aydın, Şırnak, Bolu, Sakarya, Mardin ve Zonguldak.