SON TV

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Yaz Kararnamesi’ni açıklayacağı tarih belli oldu.

HSK Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi

Tüm yargı camiasınca merakla beklenen Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi ortaya çıktı.

Yargı kulislerinde bugün yani 24 Mayıs 2019 günü açıklanacağı konuşulan kararnamenin önümüzdeki hafta 30 Mayıs ya da 31 Mayıs günü açıklanacağı öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından son şekli verilen kararname taslağının Birinci Daire üyelerine sunulduktan sonra müzakerelere geçileceği belirtildi. Ayrıca kararnamenin 3 bin 400 yargı mensubunu kapsayacağı kaydedildi.

İZMİR BAŞSAVCISI KULİSLERİ

Kararname ile özellikle İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na atanacak isim merak konusu… Kulislerde daha önce Diyarbakır, Bursa ve Konya Cumhuriyet Başsavcılarının isimleri konuşuluyordu. Şimdi ise Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz’ın adı da konuşulmaya başlandı.

Özellikle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre ile Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz’ın İzmir için en güçlü isimler olduğu değerlendiriliyor.

KARARNAME İLE NELER OLACAK?

Diğer taraftan kararname ile İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri Başkanları arasında da değişiklikler yapılacağı öğrenildi. Ayrıca bazı il Başsavcılıklarında da görev değişikliklerine gideceği kulislere sızan bilgiler arasında…

Kararname ile yeni kurulan Trabzon, Kayseri, Diyarbakır ve Van’daki yeni Bölge Adliye Mahkemeleri’ne heyetler atanacak.

ETİKETLER: