SON TV

HSK Yaz Kararnamesi’nde flaş kulisler!

Koronavirüs salgını ardından Türkiye'nin normalleşme adımları atmasıyla birlikte yargı camiasının gözü HSK tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesi'nde. Kararname ile ilgili yeni kulisler ortaya çıktı.

HSK Yaz Kararnamesi’nde flaş kulisler!

Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını Türkiye’de de Mart ayının ortaları itibariyle görülmüş, virüse yönelik alınan tedbirler kapsamında tüm yargısal faaliyetler Mart ayı sonunda önce 30 Nisan’a ardından da 15 Haziran’a kadar durdurulmuştu.

Türkiye’nin normalleşme sürecine girmesi ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu’nca önemli kararlar alınmıştı. HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz imzalı bir karar yayınlanmıştı.

DURUŞMALAR 16 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Hakim ve Savcılar Kurulu, adli ve idari yargı ilk derece mahkemelerinde duruşma ve keşiflerin 16 Haziran’da başlamasına karar vermişti. HSK kararıyla istinaf ve vergi mahkemelerinin ise duruşma ve keşif haricindeki tüm yargısal faaliyetler 1 Haziran’da başladı.

GÖZLER YAZ KARARNAMESİ’NDE

Tüm yargısal faaliyetlerin bugün itibariyle başlaması ardından gözler yargı camiasında beklenen ve HSK Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesi’ne çevrildi.

SON GELİŞMELER

Bilindiği gibi HSK’ca daha önce açıklanan prensip kararlarına göre, Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanması planlandı. Görev yaptığı bölgede süresini dolduran ve talepte bulananlara mesaj gönderilip kararname kapsamına alındıkları bildirildi. HSK Genel Sekreterliği Kararname Bürosu da kararname taslağını tamamladı. Taslak üzerinde 1. Daire bir süredir çalışıyor. İl Başsavcılıkları hariç kararname şekillendi.

Son gelişmeler ışığında değerlendirildiğinde kararnamenin planlanan tarihte çıkması ya da çok az sarkması bekleniyor. Bütün gözler bu Cuma’ya denk gelen 5 Haziran’da kararnamenin yayınlanıp yayınlanmayacağında… En kötü senaryo ise 15 Haziran…

İL BAŞSAVCILIKLARI

HSK kulislerine göre, Özellikle Anadolu’da bazı il başsavcılarının değişeceği, 1. Dairenin ünvanlı atamalar üzerinde çalıştığı kaydedildi. HSK’nın Anadolu’daki bazı il başsavcılıklarıyla ilgili özel bir çalışma yaptığı belirtiliyor. En az 10 il başsavcısının değişeceği edinilen kulis bilgileri arasında.

Ayrıca, kararnamenin 4 binin üzerinde hakim-savcıyı kapsaması bekleniyor…

ADLİ TATİL NE ZAMAN?

Diğer taraftan en çok merak edilen; adli tatilin bu yıl 20 Temmuz – 1 Eylül arasında gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği… Bu konuda bir tereddüt olmadığı, adli tatilin bu yıl planlanan çerçevede gerçekleştirileceği belirtildi.

ETİKETLER: