SON TV

HSK Yaz Kararnamesi’nde kritik gelişme!

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayınlanması beklenen Yaz Kararnamesi ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşandı

HSK Yaz Kararnamesi’nde kritik gelişme!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından hazırlanan Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

Çin’den tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını sebebiyle aksamalar yaşandı ve yargıda tüm işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından yapılan toplantılar ve istişareler sonucu 15 Haziran’a kadar durduruldu.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Tam anlamıyla ise 15 Haziran’da başlayacak.

Yargısal faaliyetlerin ertelenmesi Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi’nin de tehir edilmesine sebep oldu. HSK geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile yaz kararnamesinin 5 Haziran’a yetişmeyeceğini duyurdu. 15 Haziran’a kadar yayınlanacağını belirtti.

Yargı camiasında bütün gözler, HSK Birinci Dairesi tarafından yayınlanacak Yaz Kararnamesinde… HSK Genel Sekreterliği Kararname Bürosu da genel kararname taslağını tamamladı. Taslak üzerinde 1. Daire Başkanı ve üyeleri detaylı çalışmalara Pazartesi günüden itibaren başladı.

HSK 1. Daire Pazartesi günü beşinci, dördüncü ve üçüncü bölgelerin tayinlerini kararlaştırdı. Salı günü ise ikinci bölge ve Bölge Adliye Mahkemelerinin tayinleri kararlaştırıldı. Çarşamba ve dün ise birinci bölge ve ünvanlı görevlerin bir bölümünün taksimi yapıldı. Fakat çalışmalar henüz tamamlanmadı.

TOPLANTIDA NELER KONUŞULDU?

Kurul toplantısı, iş yoğunluğu sebebiyle bugüne ertelenmişti. Edinilen bilgiye göre, bugün saat 10.00’da toplantı gerçekleştirildi.  Toplantıda İl başsavcılıkları ve ünvanlı görevlere ilişkin müzakere tamamlanamadı. Kararnamenin bugün çıkmayacağı kesinleşti.

Bir sonraki toplantının Pazartesi yapılacağı, kararnamenin o gün çok büyük ihtimalle yayınlanacağı öğrenildi 

Kararnamenin adli yargıdan 4 bin hakim ve savcı, idari yargıdan ise 250 (55’i vergi hakimi) hakimi kapsadığı edinilen bilgiler arasında…