SON TV

HSK Yaz Kararnamesine 430 itiraz geldi

Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi tarafından yayımlanan 2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Ana kararnamesine 430 Hakim ve Savcı mazeret dilekçesi vererek ataması yapıldıkları yerlerle ilgili değişiklik talep etti. Genel Sekreterliğe gelen taleplerin 1. Daire’ye gönderildiği, 1. Daire’nin 28 Temmuz Cuma gününe kadar talepleri değerlendirileceği öğrenildi.

HSK Yaz Kararnamesine 430 itiraz geldi

2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Ana kararnamesi kapsamında 3 bin 36, 387 idari yargı mensubunun yeri değişti. İzmir, Denizli, Hatay, Trabzon başta olmak üzere 20 Cumhuriyet Başsavcısı değişirken, 21 Cumhuriyet Başsavcı Vekilli ataması yapıldı.
Kararname kapsamında görev yerleri değişen birçok hakim ve savcı ise atamalarla ilgili HSK Genel Sekterliğine itirazda bulundu. Geçtiğimiz hafta sona eren itiraz sürecinde 430 hakim ve savcının eş durumu, çocuk okul durumu gibi durumlardan dolayı HSK Yaz Kararnamesi kapsamında yapılan atamalara itiraz ettiği öğrenildi.

28 TEMMUZ’A KADAR DEĞERLENDİRİLECEK
Genel sekreterliğin Hakim ve Savcıların yaptığı itiraz dilekçelerini HSK 1. Dairesine gönderdiği öğrenildi. SONTV’nin ulaştığı bilgilere göre, HSK 1. Dairesi’nin 28 Temmuz Cuma gününe kadar verilen dilekçelerin neticelendirileceği öğrenildi.