SON TV

HSK’nın 11 üyesi de belirlendi!

HSK’nın 11 üyesi de belirlendi!

Yargı camiasının merakla beklediği Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili süreç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı 4 ismin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından tamamlandı. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve yardımcısının doğal üyesi olduğu HSK’nın 7’si TBMM, 4’ü ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği 11 üyesi 8 Haziran’da göreve başlayacak.

Tüm yargı teşkilatının yakından takip ettiği HSK üyelik seçim süreci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atadığı 4 ismin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından tamamlandı. 13 üyeden oluşan HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak. Bu kapsamda, 7’si Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda seçilen, 4 tanesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan toplam 11 isim belirlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Adalet ve Anayasa Komisyonlarından oluşturulan karma komisyon, Meclisin seçeceği 7 üye için 114 aday adayı arasından 21 ismi belirleyerek TBMM Genel Kuruluna gönderdi.

TBMM 7 ÜYE SEÇTİ

25 Mayıs’ta HSK seçimi gündemiyle açılan TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamalar sonrasında 400 oy yeter sayısını alan Bilal Temel, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK üyesi olarak seçildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İKİ İSMİ YENİDEN SEÇTİ

Tüm yargı teşkilatınca merakla beklenen, TBMM Genel Kurulunda seçilen 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üyenin ataması ise Başkan Erdoğan tarafından yapıldı. Resmi Gazetede yayımlanan atamalara göre, mevcut Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Daire Başkanı Halil Koç ile 1. Daire üyesi Mehmet Akif Ekinci yeniden üyeliğe seçildi. Başkan Erdoğan, mevcut iki ismin yanında Trabzon Bölge Adliye Başkanı İbrahim Kolcu ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım’ı da HSK üyesi olarak atandı. Halen HSK üyeleri arasında olan Birinci Daire Başkanı Halil Koç ile Birinci Daire üyesi Mehmet Akif Ekinci yeniden üyeliğe seçildi.

YENİ HSK 8 HAZİRAN’DA GÖREVE BAŞLAYACAK

TBMM’nin seçtiği 7 isim ile Başkan Erdoğan’ın atadığı 4 isim 27 Mayıs 27 Mayıs tarihli Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından kesinleşti. Yeni HSK 8 Haziran’da göreve başlayarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında Genel Kurul toplantısı yapacak. Mevcut HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın yeniden seçilememesi nedeniyle HSK Genel Kurulunda yeni HSK Başkanvekili ve 1’nci ve 2’nci dairenin üyeleri seçilecek.