SON TV

İbrahim Okur’a mahkemeden bir şok daha!

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan HSYK eski Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, tutukluluğunun haksızlığı iddiasıyla devlete karşı açtığı tazminat davasını kaybetti.

İbrahim Okur’a mahkemeden bir şok daha!

Yargının yeniden yapılanmasında ve yargı içerisine FETÖ/PYD mensuplarının monte edilmesinde en büyük etkisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan eski adıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu eski Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından gözaltına alınmıştı. 20 Temmuz 2016 günü Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine konan Okur hakkında Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı tarafından iddianame hazırlanmıştı.

22 BUÇUK YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Tek kişilik iddianamede, İbrahim Okur’un terör örgütü FETÖ/PYD üyesi ve yöneticisi olmak suçlarından 22 buçuk yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

OKUR’DAN İLGİNÇ GİRİŞİM

Hakkındaki yargılama halen Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde devam eden Okur, geçtiğimiz günlerde ilginç bir girişimde bulundu. Anadolu Sulh Ceza Hakimliği’nce haksız şekilde tutuklandığı iddiasıyla İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne tazminat talepli dava açtı.

SAVCI MÜTALAASINI VERDİ

Dava, İstanbul Anadolu 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Son duruşmada Cumhuriyet Savcısı Ali Pehlivanoğlu mütalaasını verdi. Mütalaasında, Okur’un yargılamasının halen devam ettiği, bu nedenle tutuklamanın haksızlığı ile ilgili şu anda herhangi bir karar verilemeyeceğini belirtti.

Hükmü açıklayan mahkeme heyeti, davanın yasal koşullarının oluşmadığı gerekçesiyle tazminat talebinin reddine karar verdi. Mahkeme, avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen 845 liranın İbrahim Okur’dan alınarak Hazine’ye verilmesine de hükmetti.

İbrahim Okur karara 7 gün içerisinde İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde itiraz edebilecek.

ETİKETLER: