SON TV

Irak’ın skandal iddialarına Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt

Irak’ın skandal iddialarına Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt

Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) başarıyla yürüttüğü Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan harekatlarına yönelik sarf ettiği açıklamaya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy tarafından yazılı yanıt verildi.

İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Sözcü Aksoy, Terör örgütü PKK’nın Irak’ın da istikrar, güvenlik ve toprak bütünlüğünü tehdit ettiğine işaret ederek terör örgütüyle mücadelede Türkiye ile iş birliği ve uyum içerisinde hareket etme davetini hatırlattı.

Irak’ın Cumhurbaşkanı Sözcüsü TSK’nın başarılı bir şekilde sürdürdüğü Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan harekatlarında sivil kayıplar yaşandığına yönelik gerçek dışı iddialara gündeme getirmişti.

“KARA PROPANGADAYA ALET OLMAYIN”

Aksoy, söz konusu iddaların dayanağının PKK terör örgütü ve yandaşları olduğunu belirterek Türkiye’nin terörle mücadele operasyonlarını karalamaya yönelik propagandasından başka bir şey olmadığını ifade etti. Aksoy, Irak makamlarının teröristlerin kara propagandasına alet olmaya çağırdığı açıklamasında ayrıca şu sözlere yer verdi:

“Operasyonlarımızın planlama ve icra safhalarının her birinde sivillerin can güvenliğinin sağlanmasına özel önem veriyoruz. Esasen bu husus Irak makamlarınca da bilinmektedir. Kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin bu konudaki sicili temizdir. Bu vesileyle, Irak’ın da istikrarını, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK terör örgütüyle mücadelemizde ülkemizle iş birliği ve uyum içerisinde hareket etmesini beklediğimizi bir kez daha hatırlatmak isteriz.”