SON TV

İstanbul Valiliği, kademeli mesainin ayrıntılarını açıkladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, dün yapılan İl Pandemi Kurulu toplantısının ardından bugün kamuda kademeli mesai saatlerini açıkladı.

İstanbul Valiliği, kademeli mesainin ayrıntılarını açıkladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bir süredir görüşülen kademeli mesai saatlerini açıkladı.

İstanbul’da Haziran sonu itibariyle 5 milyon 225 bin 983 çalışanın olduğunu belirten Vali Yerlikaya, büyükşehir belediyesi İETT verilerine göre salgın öncesinde ulaşımda günlük yolcu sayısının 7,6 milyon olduğunu, bugün bu sayının 4,1 milyon seviyelerine düştüğünü kaydetti.

İstanbul’da toplu ulaşımda yoğunluğun yaşandığı saatlerin sabah 07:00 ile 09.00 arası ve akşam 17:00-20:00 arası olduğunu belirten Yerlikaya, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDI”

“Bütün çalışmalarımızın tek amacı var. Bu yoğun zaman diliminde, hemşehrilerimizi salgın riskinden korumak. Dün yaptığımız İl Pandemi Kurulu toplantısında toplu taşımda pik saatlerdeki yoğunluğu gidermek için sadece kamu sektörü değil mutlaka özel sektörün de kademeli mesai saatleri ve esnek çalışma usulüne geçmesinde büyük fayda olacağı yönünde görüş birliğine varılmıştır.”

ÖĞRENCİLERİN DERS BAŞI SAATİ BELLİ OLDU

Yerlikaya, kamudaki mesai saatlerini ise şöyle açıkladı:

  • Resmi ve özel olmak üzere ilkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, okul öncesi ana sınıfı öğrencilerimiz, ayrıca özel eğitim okullarımızın da ana sınıfı ve 1. sınıfındaki öğrencilerimiz 21 Eylül Pazartesi günü sabah 09:00’da, ikinci haftadan itibaren saat 09:30’da ders başı yapacak.
  • 28 Eylül 2020 tarihinden itibaren vardiya sistemiyle görev yapan bazı bölge müdürlüklerimiz ile jandarma, emniyet ve sahil güvenlik komutanlığı, 07:00’dan başlayıp kademeli olarak 08:00’da ve 09:00’da görev türlerine ve yerlerine göre mesailerine başlayacaklardır.
  • Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz saat 08:00 ve 16:30’da sağlık teşkilatımız saat 08:30 ve 16:30’da diğer tüm kamu kuruluşlarımız da 09:00 ve 16:30’da mesaiye başlayacaklardır.

ÖZEL SEKTÖRDE KADEMELİ MESAİ KONUSUNDA UZLAŞMA SAĞLANDI

Yerlikaya, özel sektörde yapılacak düzenlemelerle ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

  • Sanayi sektöründe çalışan kardeşlerimizin mesai başlangıç ve bitiş saatleriyle ilgili olarak iş dünyamızın temsilcileri, ticari odamız, sanayi odamız, ticaret borsası, deniz ticaret odası, esnaflar ve sanat odaları birliği, TÜSİAD, TİM, MÜSİAD, Hak-iş ASKON, DİSK, Türk-İş başta olmak üzere işçi ve işveren sendikalarımız, OSB yönetimleri, küçük sanayi sitelerini yönetimleri, STK’larımız ve diğer kesimlerle  3 haftadan beri çok yoğun toplantılar yaptık.
  • Dünyanın 14. büyük metropolü İstanbul’da hemşehrilerimizin salgından korunması noktasında yaptığımız tespitlerde görüşlerine başvurduğumuz tüm kesimler kademeli mesaiye geçişin çok gerekli olduğunu belirtmişlerdir. Bu konuda uzlaşma sağlandı.
  • İş dünyası temsilcilerine gösterdikleri anlayış ve işbirliği için yürekten teşekkür ediyorum. Saatlerin netleştirilmesi ve toplu ulaşım sektörünün hazırlıklarıyla ilgili çalışmalar devam ediyor.
  • Bu çalışmalar tamamlandığında iş dünyamızın bütün temsilcileriyle hep birlikte bu saatleri sizlerle paylaşacağız. Çoğu gitti, azı kaldı.